تاریخ درج خبر : 1392/06/29
کد خبر : ۸۹۱۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

جناب استاندار؛ اینجا گینه بیسائو نیست

سایت استان: در پی مصاحبه آقای صابری استاندار کهگیلویه و بویراحمد با رسانه ها، آقای سیدعلی تفضلی مطلبی را در پاسخ به اظهارات وی ارسال کرده است که در پی می آید:
در همه جوامع برخی اشخاص هستند که، هم حرف بی حساب می زنند،هم بی حساب حرف می زنندوالبته این امر طبیعی هم هست.اما وقتی که این اشخاص در زمره سیاسیون باشند ،قدری غیر طبیعی است.چون عرصه سیاست عرصه عمل و اثر عمل است.اگر سیاسیون دارای مقام حکومتی باشند،چنین سخنانی نه تنها غیر طبیعی که مضر هم هست.یکی ازعلل این وضع فقدان نظارت اجتماعی یا نارکارآمدی این نوع نظارت است.

2134

اگر در جامعه نظارت مسئولانه همگانی فعال باشد،کسی جرات نمی کند حرف بی حساب بزند یا بی حساب حرف بزند.حتی اگر چنین سخن براند،بدون تنبیه و مجازات در خور، رهایش نخواهندکرد.وجود چنان نظارتی است که، بیان چنین سخنانی را در موقعیت های تاثیر گذار به حد اقل می رساند.

وقتی عرصه نظارت همگانی را گروهی غوغا گر وکفن به تن به پشتیبانی صدا و سیمای ملی!!! اشغال نمودند،میدان مدیریتی برای جولان نگرش حسینقلی خانی در کشور فراهم شد.وشد آنچه دراین 8سال به برکت معجزه محمودی،دیدیم.البته آثار این تاخت و تاز هنوز به تامه هویدا نشده،و مردم بیاید همچنان رنج ناشی از این نگرش ، خود همه چیز دان و همه چیز خواه، راتحمل کنند.

آقای استاندار طی مصاحبه ای با رسانه های استان گفته است:

“این یک واقعیت است که استاندار بومی نیازی به مترجم و عناصر مداخله ‌کننده و واسطه‌ها ندارد و خود به وضع استان مسلط است”

این سخنان چه معنایی دارند؟

آیا حقیقتا مدیران غیر بومی ،برای مدیریت درست، به مترجم نیاز دارند؟

آیا مردم کهکیلویه و بویر احمد نمی توانند به زبان فارسی سخن بگویند؟یا سخنان فارسی را نمی فهمند؟چرا جناب استاندار غیر مستقیم کاستی و ناراستی مدیریتی خویش را به وجود مترجم ،واسطه و مداخله کننده ربط می دهد؟

همگانِ می دانند، مدیریت درست و موفق ربط چندانی به این سخنان ندارد.ذهن و زبان مدیریت اساسا تابع منطقی خاص است و اقتضای چنین منطقی نیز،ضرورت آگاهی و آگاهی ضروری است.این که بدانید برای مدیریت درست، کسب اطلاعات لازم است واز میان اطلاعات بدست آمده کدام اطلاعات برای موفقیت و اثرگذاری مفید، ضرورت دارد.کسی که از این مهم غفلت کند روز موعود ناچارخلق الله را در پی نخود سیاه می فرستد.واما نگاهی به میزان سواد که شاخص اصلی گفتگوی به زبان فارسی است،نشان می دهد سخنان جناب استاندار اگر چه بی معنا نیست، اما برای ما معنای بدی  دارد.

واقعیت سواد در استان:

طبق آمار سال 85 ،بیش از73در صد مردم این استان باسوادبودند.درسال 89 ،نیز میزان شاغلین باسواد 82درصد و 95درصد از بیکاران نیزباسواد هستند.قاعدتا نباید این میزان کاهش یافته باشد.کسی که بتواند به زبان خاصی بخواند و بنویسد،لاجرم می تواند به آن زبان حرف بزند.

جناب صابری!مردم در این استان به آموختن زبان گینه بیسائومشغول نیستند.آنها مانند همه مردم ایران مشغول آموختن زبان فارسی هستند.اگر این 70درصد نتوانند فارسی صحبت کنند، باید فاتحه آموزش و پرورش را خواند.

دلیل تمایل مردم به استاندار بومی چیز دیگری است نه زبان فارسی یا لهجه لری.

گیریم که همه این ادعاها غلط و رای صابر ما، صایب باشد.

یکی چشم است که او بیند عجایب

شود ز آن دیدنی رای تو صایب

شما که گویا در استان لرستان و اردبیل چنین مسئولیتی را پذیرفته بودید.شما که خود را سرباز نظام نامیده اید، شما که مدعی هستید بدون واسطه ها نمی توان بر اوضاع مسلط شد،و لابد واسطه ها هم کار خود را می کنند و مانع محسوب می شوند، چرا چنین مسئولیتی را پذیرفتید؟

در فراز دیگری:

“وی تصدیق می کنند که در حوزه عمرانی کار کمی شده، و دلیل آن را بی‌پولی می داند،و اضافه می کند: اگر پول باشد کار عمرانی آسان است.”

جناب صابری! چنین سخنی، سخن استاندار و مدیر ارشد سیاسی استان نیست.بل، سخن پیمانکاری است که در گیر دار سیستم های بوروکراسی به دام افتاده است.اما مگر قرار بود استاندار ،پیمانکار باشد؟

آقای صابری! شما استاندار هستید،نماینده ارشد دولت در این استان.در این استان منابع متعدد و مجال های متنوعی وجود دارد. اگر به درستی اهمیت و فایده آنها درک شود و با درایت مدیریت شوند،بخش قابل توجهی از مسایل مردم حل خواهد شد.کار استاندار اصولا و اساسا، فراهم نمودن بستربرای تکثیر تعاملِ مولد ،در ابعاد اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و فرهنگی است.اگر این هنر وجود داشت ثروت هم در این استان افزوده می شد.جنابعالی از نظم سخن رانده و فرموده اید انسان منظم هرکاری را می تواند انجام دهد.اگر چه نمی توان با داشتن نظم، هرکاری را انجام داد،اما بدون شک با نظم مبتنی بر خرد عملی و ابزاری می توان به تولید بیشتردر همه زمینه ها از جمله اقتصاد، رسید.با نظم مبتنی بر عقلانیت می توان درد و رنج موجود را کم تر کرد.اگر چه نمی توان همه دردها را کاهش داد.شما چنین کردید؟

جناب استاندار اینجا گینه بیسائو نیست،گنجینه بی صاحب است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • قایدرحمت گفت:

  منظور صابری این نیست که لری نمی فهمد یا… اساسا زبان محاوره که مانع مدیریت نیست، مگر کارلوس کیروش با شاگردانش در تیم ملی ما فارسی صحبت می کند؟ منظور صابری این است که استاندار بومی همیشه با شرایط و اوضاع آشناتر است. بنده خدا حرف درستی زده، به حرف ها و کارهای دیگرش گیر بده. ضمنا لری لهجه نیست یک زبان است که همراه زبان فارسی در گروه جنوب غربی زبان های ایرانی است.

 • مرام گفت:

  جناب آقای صابری باسلام وعرض ادب -واقعا” ما مروم استان کهگیلویه وبویر احمدمردم بدبختی هستیم فردی مثل آقای نیکزاد را از دست میدهیم وعقل کلی مثل شما را برای ما میفرستند.درواقع دولت هم میداند که ما لیقتمان چماق است شما وآقای نیکزادهردواز دولت احمدی نزاد آمدید. ولی ( دانه فلفل سیاه وخال محرویان سیاه هردوجانسوزند لیکن این کجا وآن کجا) اکنون یکسالی است که شما دراین استان مدیر ارشد هستید عملکرتان چیست .جز حرف وشعار.ما از دولت استاندار دلسوز وزحمت کش میخواهیم کسی که دنبال حقوق مردم باشد حال بومی باشد چه بهتر شما که غیر بومی هستید. چه دسته گلی به سرما زدید. اکنون به زبان بنگلادشی باشما صحبت میکنم واقعا” اکنون که در شرف رفتن هستید. عملکرتان را ارئه بدهید . وبروید.

 • سید گفت:

  جناب دکتر صابری باعرض سلام ذکر چند نکته در ارتباط باسخنان شما ضروری میرسد . اولا شما یک غیر بومی از استان کرمان هستید که از لحاظ لهجه وگویش به لهجه ما بسیار قرابت دارد وبسیاری از اصطلاحات بکار رفته شما در سخنانتان از گویش شیرین کرمانی اخذ شده بود وقطعا خود میدانید که گویش ما در هیچ نقطه از ایران زمین نیاز به مترجم ندارد دوما شما در استان اردبیل استاندار بودید که نه با یک گویش وحتی یک لهجه از لهجه های فارسی که نه بلکه با یک زبان غیر فارسی وعزیزان ترک زبان سروکار داشتید که اگر مشکل مترجمی برایتان معضل بزرگی بود میبایستی یک روز هم آنجا استاندار نمی ماندی!!!!ثالثا استان ما مهد تمدن پارس وخستگاه کورش کبیر و بزرگانی چون مرحوم آیت الله ملک حسینی- حجه السلام میراحمد تقوی وکمی به عقب تررویم خاستگاه حضرت آیت الله بهبهانی از رهبران مشروطه است وهزاران تحصیل کرده امثال دکتر ملک حسینی دکتر ربانی ودکتر نیک اقبال و……..است . متاسفانه اگر شما زبان فارسی را نمی فهمید این مشکل خود شماست واگر مترجم میخواستید چرا تاکنون این فرمایش نابخردانه را عنوان نمی کردید.

 • رازی گفت:

  ……………………………………………………..

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   لطفاً به زبان فارسی نظر خود را بیان کنید.
   ممنون

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   لطفن به زبان فارسی نظر خود را بنویسید.
   موفق باشید

پربازديد