تاریخ درج خبر : 1391/10/20
کد خبر : ۸۹۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

تشریح روند اجرایی پروژه سیمان سپو دهدشت

سایت استان: طی چند هفته های گذشته، نماینده مردم کهگیلویه،بهمئی و چرام در مجلس شورای اسلامی انتقادهای شدیدی را متوجه روند اجرایی شرکت سیمان سپو و مدیرعامل این پروژه کرد. سیامک ضرغامپور بویراحمدی مدیرعامل سیمان سپو دهدشت گزارشی از روند اجرایی این پروژه از ابتدا تا کنون ارسال کرده است که متن کامل آن در ادامه می آید.

.

** اجراء پروژه های ملی و صنعتی در کشور نیازمند مطالعه ، طراحی ، تدوین برنامه و مدیریت تخصصی می باشد که این واحد با استفاده از مدیران مجرب و کارآزموده صنعت سیمان کشور و با بهره گیری از متخصصان و کارشناسان زبده در بخشهای مختلف (مدیریت ، معدن ، تکنولوژی ، سرمایه ) نسبت به شناسائی و عقد قرارداد با فروشندگان ماشین آلات براساس تکنولوژی روز دنیا و شروع عملیات اجرائی اقدام نمود.

1- جهت تنویر افکار عمومی بعرض می رساند که پروژه های بزرگ کشور ، از جمله سیمان بعلت حجم بالای سرمایه گذاری و طولانی بودن دوره برگشت سرمایه بخصوص در شرایط کنونی کشور از تمایل کمتری نسبت به مشارکت و سرمایه گذاری برخوردار است .

بخصوص اجراء چنین پروژه هایی در استانهای غیر برخوردار و کمتر توسعه یافته بمراتب سخت تر و زحمت و تلاش فراوان مضاعفی در همه عرصه ها از جمله حمایتهای همه جانبه مسئولین محلی و کشوری و تزریق منابع کلان مالی و اعتباری را می طلبد.

2- اولین اقدام موثر از طرف مسئولین محترم استانی و کشوری تامین زیرساختها از قبیل برق ،آب ،گاز ، جاده می باشد که در واقع بستر لازم را جهت جذب سرمایه و شروع فعالیت های اقتصادی توسط سرمایه گذار فراهم می نماید و در واقع طبق مصوبات هیئت محترم دولت تامین زیر ساختها از وظایف دولت در مناطق محروم و توسعه نیافته می باشد ، که در این رابطه از زمان شروع فعالیتهای این شرکت مکاتبات و جلسات متعدد با مسئولین محترم استانی و کشوری در سطح وزارت صنایع و با شخص وزیر وقت داشته ایم و متاسفانه هیچ پاسخ عملی و اجرائی دریافت نگردید.

مستندات این موضوع در بایگانی شرکت موجود می باشد.

جهت آگاهی بعرض می رسانم که زیرساختها(برق،گاز،آب،جاده) حدود20درصد از حجم کل سرمایه پروژه می باشد

3- با توجه به محرومیت استان و ضرورت ایجاد پروژه های بزرگ صنعتی که نقش مهم و غیر قابل انکار در امر اشتغال زائی و ایجاد صنایع پایین دستی ایفا و نهایتا عامل توسعه پایدار می باشد ، تامین و تزریق منابع بانکی واعتباری به لحاظ اینکه، در شرایط کنونی دولت در ایجاد این پروژه ها نقشی ایفاء نمی کند از عوامل مهم و تاثیر گذار خواهد بود.

براساس مصوبات هیئت محترم دولت در مناطق محروم و توسعه نیافته سهم سرمایه گذار 20 درصد و سهم منابع بانکی 80 درصد حجم کل سرمایه گذاری را باید تشکیل دهد.

این پروژه نیز در زمان ارائه طرح توجیحی به بانک عامل در سال 83 متوقف و نهایتا درسال 86 مصوب و اجرائی گردید .

در پایان سال 86 و اوایل سال 87 نسبت به گشایش اعتبارات اسنادی در بانک عامل اقدام که متاسفانه بانک بعلت تحریمها نتوانست نسبت به فعال نمودن اعتبارات اسنادی گشایش شده اقدام نماید و پس از گذشت 9 ماه از اولین گشایش مجبور به جایگزین نمودن سازندگان با فروشندگان جدید ماشین آلات گردیدیم.

متعاقب آن صندوق ذخیره ارزی که تامین کننده ارز مورد نیاز جهت خرید ماشین آلات بوده ،اعلام گردید که فاقدموجودی می باشد و تا تامین منابع جدید از محل صندوق توسعه ملی از هرگونه اختصاص ارز و گشایش اعتبار اسنادی توسط بانک برای متقاضیان خودداری گردد.

حال پس از گذشت سه سال از اولین گشایش اعتبار که متوقف گردیده بود در تاریخ 1/5/91 در کمیته کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری مبلغ 36 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده که پروسه کاری آن در وزارت صنایع در دست اقدام و پیگیری است.

هر چند که شرایط فعلی کشور در رابطه با تحریمها عملا هرگونه گشایش اعتبار و خرید ماشین آلات صنعتی را با مشکل
مواجه و تقریبا غیرممکن نموده است.

4- با در نظر گرفتن برنامه ریزی این شرکت در رابطه با تامین سرمایه که از محل جذب سرمایه خارجی باید تامین می شد .

مدیریت این شرکت با مراودات ورایزنی های زیادی که با شرکتهای متعدد خارجی داشته نهایتا در تاریخ 5/8/85 در پی نشست مشترک با کمیته سرمایه گذاری خارجی در وزارت دارائی که متشکل از 4 معاون وزیر از وزارتخانه های ، صنایع و معادن ،دارائی ،بازرگانی ، اطلاعات و گروه اماراتی الغریر و مدیریت شرکت صورت گرفت ،موفق به صدور مجوز سرمایه گذاری خارجی گردید .

شرکت الغریر براساس مجوزصادر شده موظف گردید،مبلغ 50 میلیون دلار سرمایه یصورت نقد جهت مشارکت در این پروژه وارد کشور نماید و بلافاصله پس از صدور مجوز مبلغ 11 میلیون دلار را نیز وارد و در یکی از بانکهای کشور در تهران سپرده نمود.

در سال87 بعلت شرایط خاص کشور و تشدید تحریمها گروه سرمایه گذار از ادامه همکاری سرباز زد و سرمایه خود را نیز از کشور خارج نمود .

در صورت نیازمستندات این مورد نیز در بایگانی شرکت موجود می باشد.

5- بعلت گذشت 5 سال از ارائه طرح به بانک عامل تا سال 88 و درخواست مکررو متعدد مدیریت شرکت از بانک عامل مبنی بر بازنگری طرح و علیرغم کارشناسیهای متعدد صورت گرفته توسط بانک به منظور ارزیابی مجدد جهت بازنگری طرح که گاهی با پیگیریهای نمایندگان وقت و استاندار نیز همراه بوده ، بانک عامل از بازنگری طرح خودداری و در نتیجه سهم متقاضی از 20 درصد سهم مناطق محروم عملا به 60 درصد کل پروژه افزایش یافته است.

6- لذا نظر به تشدید تحریمها و شرایط خاص کشور که منجر به خروج سرمایه گذار از کشور گردیدومتعقابا خودداری بانک عامل از بازنگری طرح علیرغم گذشت 5 سال از ارائه طرح ، سهم شریک خارجی و افزایش هزینه های سرمایه گذاری ناشی از عدم بازنگری طرح توسط بانک عامل نهایتا به مجری تحمیل که نه تنها توان ادامه فعالیت را از مجری سلب ، بلکه علیرغم شروع عملیات اجرائی توسط مجری و پیشرفت فیزیکی 20 درصدی ، منجر به توقف عملیات در سال 89 گردید .

بانک عامل نیز با توجه به دوره 3 ساله اجراء طرح نسبت به دریافت اعتبارات پرداختی به شرکت در سررسید اقدام و اجرائیه صادر نمود که خود موجب بروز مشکلات جدی تری برای مجری گردید.

لذا پس از رایزنی و مذاکرات متعدد توسط مجری با وزارت صنایع و بانک عامل نهایتا در مهرماه سال جاری پس از نشست مشترک مدیران و کارشناسان وزارت صنایع و بانک عامل و

مجری ، مقرر گردید که بانک عامل نسبت به بازنگری طرح براساس شرایط مناطق محروم اقدام (80 درصد سهم بانک و 20 درصد سهم متقاضی ) و مجری نیز نسبت به هزینه نمودن سهم 20 درصدی خود اقدام نماید.

هم اکنون نیز برنامه ریزی برای شروع مجدد عملیات اجرائی و مذاکره با سرمایه گذار جدید جهت ورود در دست اقدام و پیگیری است و امیدوار هستیم که تا قبل از پایان سال جاری عملیات اجرائی پروژه آغاز گردد.

لازم به ذکر است حجم کل سرمایه گذاری پروژه 200 میلیارد تومان ،که از این مبلغ بانک عامل تاکنون 13 میلیاردتومان و مجری نیز 9 میلیارد تومان هزینه نموده است.

*سیامک ضرغام پوربویراحمدی مدیرعامل سیمان سپو دهدشت

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد