تاریخ درج خبر : 1391/10/20
کد خبر : ۸۹۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

طرح ‘تولید و فرآوری بلوط’ در گرو حمایت مسوولان

سایت استان: سرمایه گذار طرح ‘تولید و فرآوری میوه بلوط’ در کهگیلویه و بویراحمد خواستار حمایت هر چه بیشتر مسوولان اجرایی و متولیان امور اقتصادی استان برای رفع موانع پیش روی اجرای این طرح مهم اقتصادی شد.

‘حسن وکیلی’ اجرای طرح تولید و فرآوری میوه بلوط را از مصوبات دور دوم سفر رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد دانست و افزود: آمادگی کامل از سوی بخش خصوصی برای اجرای این طرح وجود دارد.

وی با تشریح جزئیات و برخی موانع اجرای این طرح مهم اقتصادی، بیان کرد: کار مطالعاتی و امکان سنجی طرح فرآوری میوه بلوط در یک هزار صفحه و در سرفصل های مختلف تهیه شده است.

وکیلی اظهار کرد: مطالعات طرح نیز پس از بررسی در نشست های متعدد با حضور کارشناسان وزارت صنایع مورد تایید قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: موافقت اصولی این طرح نیز با مشارکت شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان شریک دولتی و اظهار نظر کتبی از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد مبنی بر ظرفیت قابل استحصال میوه بلوط به میزان 120 هزار تن در سال صادر شده است.

وکیلی ابراز داشت: در سفرهای دور سوم و چهارم رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد نیز برای شتاب بخشی در اجرای این طرح تاکید شده و قرار شد با مشارکت 60 درصدی شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران و 40 درصد بخش خصوصی عملیات اجرایی آن هر چه سریعتر آغاز شود.

وی سرمایه گذاری اولیه این طرح را افزون بر 100 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: سهم آورده از سوی بخش خصوصی نیز به میزان 10 میلیارد ریال پرداخت شد.

سرمایه گذار طرح تولید و فرآوری میوه بلوط در کهگیلویه و بویراحمد گفت: زمینی به مساحت چهار هکتار واقع در شهرک صنعتی یاسوج 3 نیز برای آغاز عملیات کارخانه پیش بینی شد.

وکیلی بیان کرد: پس از انجام تمام مراحل از جمله تهیه طرح مطالعاتی، مجوز موافقت اصولی برای اجرا، تهیه زمین و پرداخت سهم آورده از سوی بخش خصوصی به دلیل برخی موانع از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد عملیات اجرایی این کارخانه پس از گذشت بیش از دو سال راکد مانده است.

وی اظهار کرد: در حالی که شرکت سهامی و بخش خصوصی خود را آماده آغاز عملیات اجرایی این طرح کرده بود برخلاف توافقات و اظهارنظرهای کتبی در گذشته و انجام بسیاری از هزینه ها از سوی سرمایه گذار هم اکنون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد مدعی است برداشت بلوط و احداث هرگونه کارخانه مبنی بر احیا و فرآوری در این زمینه ممنوع است.

وکیلی عنوان کرد: در حالی که یکی از مهمترین محورهای تولید این کارخانه نیز احیا و حفاظت از جنگل های بلوط و فرآوری صنعتی و پیشرفته میوه آن بوده است.

وی ابراز داشت: ظرفیت تولید سالانه این کارخانه 120 هزار تن به عنوان محصول قابل استحصال و فرآوری پیش بینی شده ولی از سال های متمادی تاکنون میوه بلوط در کهگیلویه و بویراحمد به طور سنتی و بیش از چندین برابر این ظرفیت برداشت و به صورت خام به سایر استان های همجوار صادر می شود.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد