تاریخ درج خبر : 1391/10/20
کد خبر : ۸۹۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

اخلاق محمدی از نگاه قرآن و سنت

 بعضی رسانه های غربی در ضدیت با اسلام و خشن نشان دادن سلوک سیاسی و اجتماعی پیامبر اسلام همواره در تلاش هستن تا یک حس تنفر و ناخوشایندی را از آن پیامبر رحمت به تصویر بکشانند. اما با نگاه دقیق تر به منابع اسلامی خلاف این تصویر را مشاهده می کنیم .

ورود مقتدرانه پیامبر به مکه و عفو عمومی به دشمنان قسم خورده و کسانی که سالها موجب آزار و اذیت پیامبر بودند ، چهره ای متفاوت به ما نشان می دهد .عفو و گذشت از قاتل عموی خود ، حمزه سیدالشهدا،خود برگ دیگری از اوج اخلاق محمدی می باشد.

قران توجه ویژه ای به اخلاق پیامبر دارد و در آیات مختلف به اخلاق عطوفانه و مهربانانه پیامبر پرداخته است.

۱.فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظاً غلیظ القلب لانفضوا من حولک (آل عمران-159) به برکت رحمت الهی در برابر آنان نرم و مهربان شدی واگر خشن و سنگدل بودی از اطراف تو پراکنده می شدند.

۲.انَّکَ لَعَلىَ‏ خُلُقٍ عَظِیمٍ(قلم۴) و یقیناً تو بر ملکات و سجایاى اخلاقى عظیمى قرار دارى

۳.لقد جائکم رسول من انفسکم عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم بالمؤمنین رؤوف رحیم، (توبه12۸)به یقین، رسولى از خود شما بسویتان آمد که رنجهاى شما بر او سخت است و اصرار بر هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان، رئوف و مهربان است‏ ۳.کان بالمومنین رؤوفا،(احزاب ۴۳)نسبت به مومنان همواره مهربان بوده است.

۴.فَلَعَلَّکَ بَاخِعٌ نَّفْسَکَ عَلَى آثَارِهِم إِن لَّمْ یُؤْمِنُوا بِهذَا الْحَدِیثِ أَسَفا (کهف/6)گویی می‌خواهی به خاطر اعمال آنان، خود را از غم و اندوه هلاک کنی، اگر به این گفتار ایمان نیاورند؟

۵.اخْفِضْ جَنَاحَکَ لِمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ(شعراء-215) پر و بال [فروتنى و تواضع‏] خود را براى مؤمنانى که از تو پیروى مى‏کنند بگستر.

۶.فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَ شَاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ (آل عمران/159)آن هاراببخش و برای آنها آمرزش بطلب و درکارها، با آنان مشورت کن و نیز در احیاء العلوم است: کسی که بر آن جناب وارد می شد، تشک زیر پای خود را به او می داد. و اگر شخص وارد می خواست قبول نکند اصرار می فرمود تا بپذیرد.

کلینی در «کافی» از امام صادق علیه السلام نقل کرده که فرمود: چون رسول خدا صلی الله علیه وآله وارد مجلس می شد در نزدیک ترین جای به محل ورود خود می نشست. در کتاب «غوالی اللئالی» نقل شده که: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم کراهت داشت کسی برای وی به پاخیزد. و مردم نیز از این جهت جلوی پا آن حضرت بلند نمی شدند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد