تاریخ درج خبر : 1391/10/24
کد خبر : ۹۱۲۷
+ تغییر اندازه نوشته -

مرمت نقوش برجسته تنگ سولک بهمئی

سایت استان: سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهمئی گفت: گروهی از پژوهشگران جهت مرمت و استحکام بخشی با استفاده از روش نوین علمی سنگ شماره چهار از نقوش برجسته سولک را مرمت کردند.

‘اسفندیار اباب’ افزود: نقوش برجسته تنگ سولک بهمئی مجموعه ای ارزشمند هستند که بیانگر هنر و تمدن ایران در دوره اشکانی و پادشاهی ساتراپ الیمایی می باشند.

وی گفت: به دلیل قرار گرفتن این نگار کنده ها در منطقه کوهستانی و جنگلی دسترسی به آنها دشوار است و مورد تخریب عوامل متعدد طبیعی مثل رطوبت، نور و نوسانات دمایی ، بیولوژیک و میکرو ارگانیزم مثل قارچ ، جلبک و گلسنگ قرار دارند.

اباب تصریح کرد: عوامل انسانی مانند تخریب عمدی، یادگار نویسی ، تیراندازی و خط کشیدن روی نقوش نیز سبب تخریب و آسیب به نقوش برجسته شده است .

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهمئی در ادامه افزود: در همین راستا با دعوت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویر احمد و همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان گروهی از پژوهشگران کار مرمت را شروع کردند.

به گفته اباب با استفاده از روش نوین علمی مثل استفاده از تکنیک نانو سعی در کنترل و کم کردن روند تخریب نقوش شده است .

وی اظهار داشت: این روش برای نخستین بار در هنر صخره ای و نگار کنده های تاریخی مورد استفاده قرار گرفت هر چند چیشتر این روش به صورت آزمایشی بر روی سنگهای تنگ سروک به کار برده شد .

اباب اظهار امیدواری کرد با نمود بهتر و تست کردن این روش بر روی سنگ شماره چهار در آینده نزدیک بر روی دیگر نقوش برجسته از این روش استفاده شود.

نقوش برجسته تنگ سولک در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر لیکک و در دره ای سرسبز و پوشیده از درختان بلوط، سرو و دیگر درختان قرار دارند.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد