تاریخ درج خبر : 1391/04/11
کد خبر : ۹۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

مردم استان دوبرابر الگوی جهانی آب مصرف می کنند

سایت استان: هدر روی و مصرف بی رویه آب در کهگیلویه و بویراحمد که 10درصد آب کشور را در مساحت یک درصدی خود گنجانده، نگران کننده است به طوریکه به گفته مسئولان میزان مصرف آب در استان دو برابر الگوی مصرف جهانی است.

به گزارش  مهر، تابستان برای برخی یادآور قطعی های مکرر آب است. حالا تابستان با گرمای طاقت فرسایش بر جنوب سایه انداخته و عطش مصرف کنندگان و نگرانی مسئولین از هدرروی آب بیشتر شده است.

 

 

کهگیلویه و بویراحمد گرچه به لطف کوه دنا با یک درصد جمعیت کشور، 10درصد آب ایران را داراست و آب شرب و کشاورزی بخش هایی از استانهای جنوبی کشور از جمله خوزستان، بوشهر و هرمزگان را تامین می کند اماباز هم مسئولان از مصرف بی رویه آب در استان نگرانند.

وجود دو اقلیم متفاوت سردسیر و گرمسیر در این استان باعث شده بخش سردسیری از آب آشامیدنی و کشاورزی برخوردار باشد و برعکس برخی مناطق بخش گرمسیری در فصل تابستان و یا سالهای کم بارش با بحران آب مواجه شوند.

مناطقی همچون لیکک بهمئی، بخش گرمسیری لوداب و دهدشت غربی مهمترین نقاطی هستند که هر ساله با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می کنند.

صرفه جویی آب تنها راه گذر از گرمای تابستان

اگر چه امسال نسبت به سال زراعی گذشته میزان بارش در مناطق مختلف استان به جز گچساران رشد داشته اما به نظر می رسد زمین به دلیل خشکسالیهای سالهای اخیر هنوز خود تشنه است و چشمه هایش در برخی مناطق نجوشیده اند.

همین سال گذشته بود که 18 حلقه چاه تامین آب در استان خشک شدند و مردم را تشنه لب کردند و مسئولین را به زحمت انداختند.

در سالهایی که سدهای در دست احداث و مطالعه در این استان روند روبه رشدی ندارند و همگی با کمبود اعتبار مواجه اند، تنها راه برای سپری کردن این ماههای گرم بدون بی آبی، صرفه جویی است.

4.5 درصد مشترکین پر مصرف اند

با این حال هدرروی آب در کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است و به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب شهری در این استان دو برابر الگوی مصرف جهانی آب مصرف می شود.

علی صادق پور می گوید: الگوی مصرف جهانی آب 85 متر مکعب در روز است اما در این استان بیش از 140 متر مکعب آب در روز مصرف می شود.

وی با بیان اینکه 4.5 درصد مشترکین این شرکت پر مصرف هستند، اضافه می کند: اگر مصرف درست باشد میزان آب تولیدی در این استان بیش از نیاز است زیرا 32 میلیون متر مکعب آب در استان تولید و 23 میلیون آن مصرف می شود و بقیه به هدر می رود.

صادق پور عنوان کرد: هم اکنون حدود 400 هزار نفر در 15 شهر و 30 روستای اقماری استان در قالب 115 هزار مشترک تحت پوشش خدمات این شرکت هستند و آب مورد نیاز این تعداد شهر و روستا از طریق 55 حلقه چاه عمیق و چهار دهنه چشمه تامین می شود.

هدرروی 30درصد آب، دوهزار انشعاب غیرمجاز، 400کیلومتر شبکه فرسوده

وی گفت: سالانه حدود 30 درصد آب شرب استان بر اثر فرسودگی شبکه توزیع، سر ریز مخازن و انشعابات غیر مجاز هدر می رود.

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان انشعابات غیرمجاز را یکی از مشکلات این شرکت در استان عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون بیش از دو هزار پرونده انشعاب غیر مجاز در محاکم قضایی در دست بررسی است.

صادق پور بیان کرد: 40 درصد از هزار کیلومتر شبکه انتقال آب استان نیز فرسوده است که این باعث هدرروی مقادیر زیادی آب می شود.

وی با بیان اینکه سالانه 60 کیلومتر از شبکه های فرسوده آب بازسازی و نوسازی می شود، تصریح کرد: برای نوسازی کل شبکه های فرسوده آب در استان به 60 میلیارد تومان نیاز داریم که سالانه سه میلیارد تومان برای این امر اختصاص می یابد.

این مسئول بیان داشت: در حالی این شرکت با کمبود اعتبار مواجه است که حدود سه میلیارد تومان بابت آب بها از مشترکین شخصی و دولتی طلبکار است.

میزان هدرروی آب در روستاها بالای 80درصد

اما هدرروی آب تنها مختص شهرها نیست و این مشکل در روستاها جدی تر است به طوریکه به گفته مسئولان آب و فاضلاب روستایی میزان هدرروی آب در برخی روستاهای کهگیلویه و بویراحمد بالای 80 درصد است.

با این حال در حالیکه بیش از ۱۷روستای بالای ۲۰خانوار دراین استان فاقد آب آشامیدنی سالم هستند، برخی دیگر از روستاها از آب شرب در مصارف دیگری از جمله کشاورزی استفاده می کنند.

همچنین سال گذشته به 98 روستای این استان با تانکر آبرسانی شد که نشان دهنده آن است که مصارف بالاست و منابع کنونی جوابگوی نیازها در فصول گرم نیست.

به گفته کارشناسان یکی از علل مصرف بی رویه آب در روستاها این است که آنها طی سالیان گذشته آب بها پرداخت نمی کردند و بر این اساس نگرانی بابت هزینه آب مصرفی ندارند.

اما اگرچه طی چند سال گذشته روستاییان نیز صاحب کنتور شده اند و کم کم آب بها می پردازند اما هنوز فرهنگ پرداخت هزینه برای آب نهادینه نشده و شاید همین باعث افزایش شبکه غیر مجاز آب در روستاها شده است به طوریکه به گفته مدیرعامل آبفار روستایی استان پنج هزار انشعاب غیر مجاز آب در سال 89 در روستاهای استان شناسایی شد.

خروج 8.5 میلیارد مترمکعب آب از استان و تاخیر دراجرای سدها

اما هدرروی آبهای استان تنها در بالا بودن مصارف شهری و روستایی خلاصه نمی شود و به گفته کارشناسان از سالانه 8.5 میلیارد متر مکعب آب شیرین بدون استفاده از استان خارج می شود.

با این حال اگرچه مسئولان طی سالهای اخیر وعده های زیادی در خصوص بهره وری از آبهای استان با احداث 22 سد کوچک و بزرگ داده اند اما روند کند احداث مهمترین این سدها یعنی سد “چم شیر” و “تنگ سرخ” به علت کمبود اعتبار، نشان می دهد که امید به تحقق وعده های مسئولین به این زودیها، انتظار بیهوده ای است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد