تاریخ درج خبر : 1391/10/25
کد خبر : ۹۱۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -

یک قلاده گربه سان کمیاب در کوه خاییز شناسایی شد

سایت استان: رئیس اداره حفاظت محیط زیست کهگیلویه از مشاهده یک قلاده سیاه‌گوش در منطقه حفاظت شده خاییز دهدشت خبر داد و گفت: تلاش‌ها برای سرشماری این گربه‌سان کمیاب در این منطقه ادامه دارد.

سید قدرت علی‌پور در جمع خبرنگاران از پیدا شدن گونه کمیاب سیاه گوش یا همان «کاراکال» در منطقه حفاظت شده خاییز خبر داد و اظهار داشت: یک قلاده از این گربه‌سان کمیاب توسط یکی از محیط‌بانان کوه خاییز مشاهده شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کهگیلویه با بیان اینکه این محیط‌بان موفق به تهیه فیلم و عکس از این گربه‌سان کمیاب شده است، تصریح کرد: با توجه به احتمال وجود تعداد بیشتری از این گونه در کوه خاییز تلاش برای سرشماری و دریافت آمار دقیق‌تر از آن‌ها ادامه دارد.

علی‌پور افزود: این جانور را به ‌دلیل موهای بلند سیاه‌رنگی که بر روی گوش دارد سیاه‌گوش می‌نامند و نام علمی آن نیز کاراکال است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس طبقه‌بندی حفاظتی پستانداران، این گونه از گونه‌های جانوری در معرض خطر و در حال انقراض است، تصریح کرد: غذای اصلی این گونه، جانوران کوچک جثه است و در مواردی نیز از خزندگان و پرندگان تغذیه می‌کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست کهگیلویه با بیان اینکه سیاه گوش قدرت استتار قوی دارد، بیان کرد: این گربه‌سان بسیار پرتحرک در اواسط فصل زمستان اقدام به جفت‌گیری می‌کند.

علی‌پور مدت زمان بارداری سیاه گوش را 70 روز عنوان کرد و افزود: در صورتی که تغذیه و شرایط جسمانی این گربه‌سان مهیا باشد تا شش توله می‌زاید.

این مسئول حفاظت محیط زیست کهگیلویه با اشاره به اینکه گونه غالب منطقه حفاظت شده خاییز کل و بز است، ابراز داشت: با مشاهده سیاه‌گوش، حفاظت از این گربه‌سان نیز در اولویت اداره حفاظت محیط زیست کهگیلویه قرار می‌گیرد.

منطقه حفاظت شده خاییز در حوزه استحفاظی شهرستان‌های کهگیلویه واقع شده و با مساحتی معادل 33 هزار هکتار در سال 77 در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.

همچنین این منطقه با ویژگی‌های طبیعی تپه‌ ماهوری، کوهستانی و صخره‌ای با بارش سالیانه حداقل 250 و حداکثر 670 میلی‌متر و ارتفاع یک هزار و 500 متر از سطح دریا در محدوده گرمسیری کهگیلویه و در 20کیلومتری شهر دهدشت واقع شده است.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد