تاریخ درج خبر : 1391/10/27
کد خبر : ۹۲۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

چرخ کارخانه قند یاسوج بر روی ریل قرار گرفته است

سایت استان: مدیر عامل شرکت کارخانه قند یاسوج در گفتگویی گزارشی از آخرین وضعیت کارخانه قند یاسوج ارائه کرد.

افشین توفیقیان مدیرعامل کارخانه قند یاسوج دارای مهندسی شیمی، که از سال 87به استخدام کارخانه قند وشکر یاسوج به عنوان مدیر فنی درآمده ودرسال 88 به عنوان سرپرست کارخانه وسال 90 تا کنون به عنوان مدیرعامل وعضو هیئت مدیره از سوی سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران انتخاب شده است. وی تلاشهای ارزشمندی را به کمک مسئولین برای راه اندازی کارخانه قند یاسوج انجام داده است که امید می رود با تداوم همکاری مسئولان شاهد رشد وبالندگی این کارخانه در استان باشیم .

کارخانه قند یاسوج سال1344 با سرمایه معادل 100هزار تومان آغاز به کارکرد

مدیر عامل شرکت کارخانه قند یاسوج در ابتدا با تبریک ماه ربیع الاول به عموم مسلمانان جهان به تاریخچه کارخانه قند یاسوج اشاره کرد و گفت:این کارخانه از سال 1344با سرمایه معادل 100هزارتومان آغاز به کار کرد وتا سال 1361یکی از کارخانه جات فعال کشور بود. وی گفت از سال 1361تا 1368بنا به شرایط وموقعیت خاص کشور تعطیل شدواز سال 1368دوباره فعالیت خود را آغاز کرد که متاسفانه دوباره از سال 82تا 86تعطیل شد واز سال 86به بعد بخش شکرآن را احیا ء وراه اندازی نمودیم.

دلایل به گل نشتن کارخانه قند یاسوج دوره های متوالی

مدیر عامل شرکت کارخانه قند یاسوج در ادامه با بیان اینکه متاسفانه سهامداران بعد از تاسیس شرکت هیچ گونه افزایش سرمایه ای نداشتند وسرمایه شرکت همان یکصد هزار تومان باقی مانده بود گفت با وجود همه این مشکلات شرکت با بدهی وسرمایه مردم فعالیت می کرد که این شیوه برای نگهداری وافزایش راندمان حرکتی یک کارخانه مناسب ومتناسب با پیشرفت نبوده است.

افشین توفیقیان خاطر نشان کرد.دومین دلیل به گل نشستن کارخانه قند یاسوج نبود راه ارتباطی ومحصور بودن استان در منطقه ای کوهستانی دانست که با توجه به نیاز کارخانه به چغندر ،ونبود راه ارتباطی با مراکز وزمین های مرغوب کشت چغندر وکمبود زمین مرغوب کاشت وبرداشت چغندر در استان از دیگر دلایل تعطیلی کارخانه بود.

وی گفت :نبود راه ارتباطی هزینه حمل چغندر به استان را چند برابرکرده بود ونه برای کارخانه ونه ماشین داران مقرون به صرفه نبود وکارخانه ،چغندر مورد نیاز خود را باید از مرودشت واقلید تامین می کرد.

وی اظهار داشت حداکثر برداشت چغندر دراستان 19هزار تن است که این برای کارخانه بزرگی مثل کارخانه قند یاسوج بسیاز ناچیز است.

مدیران قبلی کارخانه قند معجره گر نبودند

مدیر عامل کارخانه قند یاسوج افزود :مدیران قبلی کارخانه قند یاسوج معجره گرنبودند که بتوانند کارخانه را نجات دهند چون نبود زیر ساخت راه ارتباطی هزینه حمل چغندر به استان را به صورت خیره کننده افزایش داده بود و ماشین های سنگین با توجه به راههای پرپیچ وخم حاضر به حمل چغندر به استان نبودند ولی با گسترش راهها ی ارتباطی وبازگشایی تونل ها ی جاده یاسوج بابامیدان رغبت همکاری مشتریان ورانندگان با کارخانه افزایش یافته است

وی افزود در این چند سال همکاری وهمراهی مسئولان نسبت به گذشته عوض شده است والان مسئولان نگاهی متفاوت از گذشته به کارخانه دارند وهمکاری مسئولان وسازمان تامین اجتماعی وسازمان گسترش ونوسازی صنایع کشوروبقیه نهادها وسازمانها افزایش یافته و نشانه امید به آینده این کارخانه وتوسعه وپیشرفت آن را افزایش می دهد.

چرخ کارخانه قند یاسوج برروی ریل قرار گرفت

مدیرعامل کارخانه قند یاسوج اظهار داشت : در سمیناری که با حضور تمامی کارخانه های قند وشکر کشور وبا حضور روسا ومعاونین سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران واعضاء کارخانه قند وشکر یاسوج برگزارشد.باتوجه به اینکه حدود 10سال است که که بخش چغندر کارخانه قند یاسوج تعطیل بوده است .

قرار شد که کارخانه قند یاسوج به عنوان نمونه احیاء وبازسازی شود.واگر دارای سود اوری مناسب بود بقیه کارخانه جات تعطیل هم احیاء وبازسازی شودبه همین دلیل با کمک 5/7 میلیارد تومان از طریق سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران مجددا احیاء وباافزایش ظرفیت وراه اندازی شد.

وی ادامه داد:که ظرفیت چغندری کارخانه از 1000تن به 1500تن وظرفیت تصفیه شکر آن از 300 به حدود600تن در شبانه روزافزایش یافته است .

کارخانه قند یاسوج را در بخش های مختلف نوسازی وبازسازی نموده ایم

توفیقیان افزودکارخانه قند یاسوج را در بخش های مختلف نوسازی وبازسازی نموده ایم چون کارخانه دوبرابرظرفیتش دارای نیروی انسانی بود یعنی ما در بخش چغندری به 81نفر نیروی انسانی نیاز داشتیم ولی متاسفانه 161نفر پرسنل نیروی انسانی ما بود.که با تامین 2میلیارد تومان از سازمان گسترش ونوسازی وهمکاری سازمان تامین اجتماعی وپرداخت سنوات 4درصد بیمه تامین اجتماعی با بازنشستگی پیش ازموعد وکارهای سخت وزیان آورظرفیت نیروی انسانی کارخانه به 76نفر رسید.

مدیر عامل کارخانه قند یاسوج گفت : با تعدیل نیروی انسانی و افزایش ظرفیت کارخانه در دوبخش چغندری وتصفیه شکر وگسترش راه ها ی ارتباطی که در این چند سال اخیر در دولت نهم ودهم صورت گرفته در سال جاری شاهد سود دهی کارخانه قند یاسوج باشیم. وی اظهار امیدواری کرد :کارخانه قند یاسوج از حالت ورشکستگی وخاموشی به حرکت درآمده وچرخ کارخانه بر روی ریل قرار گرفته و انشاء الله با برنامه ریزی واستفاده از همه ظرفیتها در آینده شاهدرشد وسود دهی آن خواهیم بود.

حفظ کارخانه باید در اولویت باشد

عضوهیئت مدیره کارخانه قند یاسوج خاطر نشان کرد:کارخانه برای استان وشهر می تواند بسیار مفید باشدوبرای 90درصد مشکلات کارخانه جات استان سادترین راه حل را انتخاب می کنیم که همان تعطیلی است ولی می توان با حفظ کارخانه وماندگاری اشتغال باید در اولویت قرار گیردودر بقیه استانها حفظ کارخانه جات از اهمیت بالایی برخوردار است

راه های تقویت بخش صنعت

وی با اشاره به راههای افزایش راندمان وتقویت بخش صنعت گفت:استفاده از وام ها ی کم بهره وتامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه جات می تواند پایداری بخش صنعت وتوسعه استان وکشور را افزایش داد.

سهامداران کارخانه قند وشکر یاسوج

مدیرعامل کارخانه قند وشکر یاسوج گفت: 63 درصدسهام کارخانه در اختیار سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران و08/22در اختیار سازمان خصوصی سازی است ویازده درصد دیگر سهام کارگری است وی با بیان اینکه با افزایش سرمایه سهامداران کارخانه رشد خوبی داشته وازسال 86 به بعد زیان عملیاتی نداشته ولی چون مواد اولیه به اندازه کافی نداریم چند ماهی کارخانه تعطیل می شود که باعث زیاندهی کارخانه شده است واز سال آینده حتما با افزایش ظرفیت وراه انداز ی بخش چغندری کارخانه شاهد سود دهی کارخانه خواهیم بود.

منبع:عصر دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مصطفی گفت:

  سلام با توجه به پیوندهای مکرری که میان این دو فامیل شکل گرفته
  لذا امری طبیعی است که سایت محترم استان هر دو فامیل را به نام مهندس بشناساند..و اینکه در دیار بویر احمد معمولا افشین نام کوچک شخص است نه فامیل ..بر خلاف دهدشت..

 • ناشناس گفت:

  توفیقیان نام خانوادگی ایشان نیست همان افشین نام خانوادگی مدیر عامل می باشد و توفیقیان نام خانوادگی همسرشان می باشد که باید اصلاح شود

 • حسن گفت:

  سلام.با عرض معذرت خدمت نویسنده عزیز.اسم مدیر عامل کارخانه مهندس سلیمان افشین است

پربازديد