تاریخ درج خبر : 1391/11/01
کد خبر : ۹۴۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

احمدی نژادبه فکر ماندن یا در اندیشه پس از رفتن؟

در صحنه سیاست ایران سوال مهم،پرسش از کارت‌های بازی دکتر احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و سوال از برنامه ایشان برای پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش می‌باشد ؟
اهمیت این سوالات در پیچیدگی رفتار و غیر منتظره بودن عکس العمل‌ها و سلسله برنامه‌های زنجیر وار آقای رئیس جمهور نهفته است هر چه به پایان ریاستش نزدیک می‌شویم، طرحهایی که رو می‌کند، مواضعی که اتخاذ می‌نماید، بیم و امید‌های را خلق می‌کند مجموع عملکرد چند ماهه اخیرش،هراس جبهه اصولگرا را دو چندان کرده و دایره گمانه زنی‌ها پیرامون انگیزه هایش را گسترش داده است.
گروهی تمام عملکردش را معطوف به انتخابات ریاست جمهوری 92 تحلیل و ارزیابی می‌کنند. اصرار رئیس جمهور بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و تصریح چند باره بر تصمیم به افزایش پنج برابری یارانه نقدی، طرح استخدام 500 هزار نفر در شرایط کنونی و… همه در همین چهارچوب تفسیر می‌شود.مدعیان این طرح‌ها را برای جذب و جلب رأی توده مردم و حفظ پایگاه رأی قبلی اش تعبیر می‌کنند.
گروه دیگری همچون آقای احمد توکلی معتقدند که آقای رئیس جمهور تصمیم گرفته، زمین سوخته تحویل دهد این ادعا بر اساس این اعتقاد است که آقای احمدی نژاد به دنبال تسویه حساب سیاسی می‌باشد به این معنا که رئیس جمهور نسبت به تداوم قدرت توسط خود و یارانش مأیوس است حال می‌خواهد با بالا بردن سطح توقعات و ارایه برنامه‌های پر هزینه و غیر قابل اجراء هزینه دولت بعدی را چنان بالا ببرد که در آینده مجموعه نظام و مردم حسرت دوره او را بخورند و نا توانی دولت آینده در حقیقت نمره 20 عملکرد آقای احمدی نژاد را تضمین نماید.به تعبیری او نمی‌خواهد جاده صاف کن رئیس جمهور بعدی باشد.
واقعیت این است که عملکرد گذشته احمدی نژاد تحلیل سیاسی رفتار او و بدست آوردن انگیزه‌های واقعی اش را مشکل کرده است ایشان همواره رفتاری دو گانه و دو گونه داشته است از یک سو در مسیر حفظ پایگاه رأی اصلی خود که همان مردم شهرهای کوچک و روستا نشینان بود،مجموعه ای از اقدامات را به نمایش گذاشته و می‌گذارد سفرهای استانی، ادبیات کوچه بازاری، طرح افزایش یارانه‌ها، طرح استخدام و افشاگری‌های گاه و بی گاه همه در این جهت می‌باشد. همزمان تغییر جهت‌های استراتژیک با جریان اصولگرا و مخالفت با تصمیمات اجتماعی، تأکید مکرر بر حقوق شهروندی، انتخابات آزاد، سکوت در مقابل حوادث 88، تمرکز حمله به برخی نهادهای امنیتی و نظامی و تعریض به برخی نهادها در خصوص دخالت در اقتصاد و… همه و همه در جهت تعریف گروههای هدف جدید به عنوان مخاطبان اصلی تفسیر می‌شود. سال 89 و 90 بود که صحبتهای جسته و گریخته از آقای مشایی در محافل دست به دست می‌شد که او مدعی بود آقای احمدی نژاد به دنبال جذب 15 میلیون رأی آقایان موسوی و کروبی است. در سال 90 بود که تعبیر ایشان مبنی بر اینکه آن 15 میلیون رأی ارزش یک ملت را دارند و هدف جذب آقای احمدی نژاد می‌باشند.
حال ضمن اینکه تحلیل خطی و تک بعدی از انگیزه‌ها و رفتار سیاستمداران صحیح نمی‌باشد و ممکن است همه گمانه‌های ذکر شده و ذکر نشده هر کدام بهره ای از حقیقت را داشته باشند اما پیدا کردن رابطه علی برای هر کدام کار سخت و دشواری است با این حال نگارنده معتقد است اکنون آقای احمدی نژاد بیش از انکه به انتخابات 92 می‌اندیشد در فکر شرایط پس از انتخابات می‌باشد. ایشان نیک می‌داند که پایگاه رأی او به لحاظ جامعه شناسی ارزش ماندگاری چندانی ندارند سبد رأی توده‌ها لحظه ای شکل می‌گیرد و با امواج بعدی به راحتی تحلیل خواهد رفت.
به همین دلیل هم مهمترین مشکل کنونی احمدی نژاد عقبه اجتماعی و هویت شکل نایافته اش می‌باشد.
به عبارتی پایگاه رأی ایشان شناور، سیال و غیر سیاسی می‌باشند او برای تداوم جریانش در پس انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با بحران عقبه و هویت روبرو خواهد بود به همین جهت به درستی دریافته که اگر بناست در ساحت سیاست به فراموشخانه حافظه فراموشکار توده‌ها سپرده نشود، می‌بایست برای خود در بین طبقات متوسط و گروههای نخبه ( که از نظر فراوانی در دل همان 15 میلیون رأی رقیبان می‌باشند ) زمینه مقبولی جستجو نماید. او وقتی خود را با خاتمی می‌سنجد می‌بیند که سلف خود پس از دوره ریاستش، همچنان دارای پایگاه اجتماعی مشخص می‌باشد و همان هم موجب حفظ قدرت چانه زنی اش شده است و برغم فشارها اما تا کنون حاشیه امنی هم برایش ایجاد نموده است ولی احمدی نژاد وقتی به پشت سر می‌نگرد می‌بیند که از نظر نیرو‌های تشکیلاتی و فکری دچار فقر مطلق و از نظر پایگاه رأی، نگران تند بادها و توفانهای موسمی سیاسی است که او را در گرد و غبار تحولات آینده نادیده بگیرند و اجرش را باطل کنند.
مضاف بر اینکه ممکن است او هم مثل بسیاری نگران لحظه خداحافظی و نحوه قضاوت افکار عمومی باشد شاید می‌خواهد با خاطره ای خوب و قضاوتی مثبت خداحافظی کند و در تاریخ ماندگار شود. به هر حال هر چه باشد زمان چندانی به دوره این مرد متفاوت باقی نمانده و باید دید تحولات کدامین گمانه را تائید خواهد کرد و چه سرنوشتی را برایش رقم خواهد زد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • . گفت:

  نترس ها دردل میمانند

 • . گفت:

  انترس ها دردل میمانند

 • ن.غ گفت:

  من فکرکنم احمدی نژاد به خاطر نترسیش هم که باشه برای هیشه در اذهان باقی خواهد ماند نیازی نیست شما به فکر آینده اش باشید آدمهای نترس در تاریخ جایگاه ویژه ای دارند شما به فکر کسانی باشید که به خاطر حفظ موقعیت خود فروشی میکنند.

 • كبگيان گفت:

  درود بر دکتر .منتظر روزی هستیم که سکان استان و مملکت را شخصی مثل شما برعهده بگیرند

 • داریوش گفت:

  شیر همیشه شیر میماند حتی اگر در قفس باشد.ولی …….. به زباله دان تاریخ خواهد پیوست

 • ساکت گفت:

  این مقاله بیشتر تعریف خاتمی بودتاتحلیل سرنوشت احمدی نژاد

 • بیراحمد گفت:

  ای بنازمت کربیراحمد

 • سراج گفت:

  ای بنازم به این تحلیل

پربازديد