تاریخ درج خبر : 1391/04/07
کد خبر : ۹۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

موزه یاسوج صاحب 5 شیء ارزشمند تاریخی شد

سایت استان: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: پنج شی ء ارزشمند تاریخی از سوی مردم استان به موزه یاسوج اهدا شد.
‘علیرضا ایزدی’ به ایرنا گفت: این اشیا شامل چهار سکه و یک سنگ ویژه است که اقوام گذشته برای مراسم تدفین از آن استفاده می کردند.

وی بیان کرد: دو سکه مربوط به دوره ساسانی ، دوسکه مربوط به دوره اسلامی و سنگ تدفین نیز مربوط به دوره قبل از اسلام است که کنده کاری فارسی پهلوی دارد.

موزه یاسوج در 28 اردیبهشت ماه سال 1382 افتتاح شد و هم اکنون در آن اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی، همچون کاسه، جام و گلدان، ابزارهای جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و ابزارهای تزیینی مانند مهره‌ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، همچنین سکه های دوران ساسانی و متعلق به پادشاهانی چون خسرو دوم و سکه‌های دوره الیمایی و چند مهره از دوره ساسانی نگهداری می شود.

یکی از برجسته ترین اشیایی که در موزه یاسوج نگهداری می‌شود، قطعه‌ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانی است که برروی سنگ حفاری شده است.

در موزه یاسوج همچنین اشیایی از دوره اسلامی شامل سکه های اوایل اسلام، سکه های عهد صفوی و قجری، ظروف چینی آبی و سفید و اشیای دیگر چون خنجر و باروت نگهداری می شود.

از دیگر اشیای موزه یاسوج می‌توان به سنگ‌های قیمتی با نام ‘احجار کریمه’ یاد کرد که جنبه‌های تزیینی و یا مذهبی آن نزد ایرانیان باستان اهمیت ویژه‌ای داشت.

در موزه یاسوج در مجموع 270 شی از دوره‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است و این موزه از نمونه‌های برجسته یک موزه محلی و بومی است.

این موزه از یک بخش باستان شناسی نیز تشکیل شده است و اشیای به نمایش درآمده در آن، بیشتر در کاوش‌های باستان شناختی و از دست قاچاقچیان اشیای عتیقه کشف شده و در برگیرنده سه دوره باستان شناسی پیش از تاریخ دوره تاریخی و دوره اسلامی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد