تاریخ درج خبر : 1391/11/05
کد خبر : ۹۵۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

غلامحسین خالدی؛دومین محیط بان محکوم به مرگ دنا

«غلامحسین خالدی» محیط بان 38ساله منطقه حفاظت شده دنا به اتهام قتل یک شکارچی به اعدام محکوم شد. او بعد از «اسعد تقی زاده»، دومین محیط بان منطقه «دنا» است که حالابعد از دو سال و 9 ماه زندان، به انتظار مرگ نشسته است. دومین قربانی مقابله مسلح با شکارچیان غیرمجاز آن طور که خودش از زندان و وکلایش در «یاسوج» و اصفهان به «شرق» می گویند به «علم قاضی» و به قید «احتمالا» قاتل فرض شده و در حکمی که حالامورد اعتراض است، به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده است.

غلامحسین خالدی از شب حادثه می گوید که بعد از آن به اداره آگاهی و بعد زندان یاسوج منتقل شده است. اولین بازجویی که از او صورت گرفته، به زندان رفته و تا امروز در زندان است! به قول خودش، قلب همسرش بیمار و دو پسر و یک دخترش در این دو سال و 9 ماه مرده اند و او فقط در زندان است. تنگه «شملیه دان» میمند، «ارتفاعات خاکی» و «منطقه میشک شور بزرگ» دنا، روز 24 تیر سال 89، شاهد حادثه ای بود که دومین محیط بان دنا را به انتظار مرگ برده است.

500 متر مانده به قله قدویس در چهار هزار و 400 متری دنا، چهار شکارچی با لاشه کل در سرازیری افتاده بودند. با شنیدن صدای گلوله برنو، محیط بانان به دنبال شکارچیان در جست وجو بودند. در سراشیبی یک تپه، شکارچی ها بعد از ایست ماموران به سمت آنها حمله می کنند. درگیری آغاز می شود و تیر هوایی شلیک می شود. غلامحسین خالدی با دو شکارچی که به روی او چاقو کشیده بودند درگیر می شود. دو شکارچی دیگر با تفنگ برنو این حادثه را نظاره می کنند. او به همراه همکارانش با شکارچیان گلاویز شده و در گیرو دار این جدال، 12 گلوله از پنج اسلحه کلاشینکف شلیک می شود و ناگهان «محمد پایه گذار» با چاقویی از غلاف درآمده در دستش، نقش بر زمین می شود.

مجوز حمل سلاح

طبق اسنادی که «سیدرمضان روانگرد» و «فیض الله افشار» وکیل های محیط بان خالدی در اختیار روزنامه «شرق» قرار داده اند؛ خالدی به همراه چهار همراه دیگرش مجوز حمل سلاح به عنوان ضابط قضایی و حکم ماموریت از سازمان محیط زیست را در جیب داشتند. آنها برای برخورد با شکارچیان مسلح به ارتفاعات دنا رفتند تا طبق گزارشی که منابع محلی در اختیار آنها گذاشته بودند، از کشتار بیشتر حیات وحش جلوگیری کنند، که حادثه خلق شد. بعد از باز سازی صحنه جرم، آن طور که وکلای پرونده محیط بان دنا می گویند، سه قاضی دادگاه کیفری با وجود وارد بودن 15 ایراد اساسی به پرونده، حکم به قاتل بودن خالدی داده اند. حکمی که اکنون با کشف اشکالات بیشتر با اعتراض وکلابه دادگاه تجدیدنظر رفته است. افشار وکیل پایه یک دادگستری که از سوی سازمان محیط زیست به عنوان وکیل آقای غلامحسین خالدی منصوب شده صادر شدن حکم اعدام را به دادگاه کیفری استان منتسب می کند و خبر از اعتراض وکلابه رای صادره می دهد. حکم حالادر مرحله تجدیدنظر است و اعتراض وکلاثبت شده است. به گفته افشار، قضات این پرونده می گویند: «محیط بان ها ضابط دادگستری نیستند و چون ضابط نیستند نمی توانند از اسلحه استفاده کنند. آنها حکم محیط زیست را قبول ندارند، در حالی که قانون گارد حفاظت محیط زیست می گوید، ماموران و محیط بانان ضابط قضایی محسوب می شوند و به همین دلیل مجوز حمل سلاح دارند.

شرایط جغرافیایی

«پرویز آنت» سرپرست محیط بانان ماموریت منطقه میمند که برگه ماموریت خالدی را تایید کرده به «شرق» می گوید «در حالی برای آقای خالدی حکم قصاص صادر شده که قضات، شرایط جغرافیایی و وضعیت سخت و طاقت فرسای محیط بانان را در ارتفاعات دنا که حتی اکسیژن کافی برای نفس کشیدن ندارند در حکم لحاظ نکرده اند.» او شکوه می کند که قرار بود از محیط زیست دفاع کند ولی گاهی با همکارانش ناچار می شوند فرار کنند و گاهی ناچار می شوند دست به اسلحه ببرند و برای نجات جان خود شلیک کنند و به طور اتفاقی تیر به شکارچی می خورد و می میرد! گاهی دچار ارتفاع زدگی و ترس و وحشت می شوند که بنا به اظهارات او «این شرایط سخت در رای قضات تاثیری نداشته است.»

آموزش و قانون

آنت به دوره های آموزش محیط بانان اشاره می کند که شامل دوره قضایی زیر نظر قضات می شود. کارت ضابط قضایی در پرونده استخدامی محیط بانان قرار می گیرد و بر این اساس ماموران سلاح به دست می گیرند. قانون در رابطه با آنها می گوید «اگر متهمی با سنگ یا هر نوع سلاح سردی به ماموری حمله کند، او می تواند کمربند به پایین مهاجم را هدف بگیرد.»همچنین روانگرد وکیل شخصی محیط بان خالدی به بخش دیگری از پرونده این محیط بان اشاره می کند و می گوید: محیط بانان جزو ماموران خاص محسوب می شوند یعنی به عنوان مامور نیروی انتظامی محسوب نمی شوند ولی با توجه به شیوه کار آنها به نوعی ضابط قضایی هستند. خلاقانونی موجود در شرایط کاری محیط بانان به گفته روانگرد باید از سوی سازمان محیط زیست و دستگاه قضایی مورد تجدیدنظر قرار بگیرد؛ چرا که چندین مورد از اتفاقات پیش آمده با نقص قانون منجر به بروز تخلف و از دست رفتن جان انسانی شده است؛ اگرچه طبق قانون، محیط بان باید از اسلحه به درستی استفاده کند. به گفته وکیل پرونده محیط بان خالدی منطقه محل درگیری صعب العبور و تپه مانند بوده ولی قضات توجهی به این شرایط جغرافیایی نکرده اند. او معتقد است باید باب این بحث باشد که آیا این قتل می توانسته یک قتل شبه عمد باشد یا نه؟ یعنی مامور در اصل دشمنی با کسی نداشته و در شرایط اجبار از اسلحه چند نفر شلیک شده اما به هر حال قضات تشخیص دادند که این مامور قانون به کارگیری سلاح را رعایت نکرده است. اما دادگاه کیفری برای تحقیق و معاینه فنی به محل حادثه رفته است. سه نفر از قضات دادگاه کیفری با هلی کوپتر به محل حادثه رفته اند و از نزدیک آنجا را دیدند، در حالی که هنوز تردیدهای جدی وجود دارد آیا تیر این محیط بان به مقتول خورده یا خیر! روانگرد با استناد به پرونده خالدی می گوید: در پرونده قضات از کلمه «احتمال بیشتر» استفاده کرده اند و بر این اساس تاکید کرده اند که مطمئن نیستند دقیقا خالدی مقتول را به قتل رسانده است و از دیدگاه حقوقی یعنی «شک» در پرونده وجود دارد. حتی «یک شاهد» هم در این پرونده وجود ندارد که شهادت به قاتل بودن خالدی بدهد و قضات بر اساس «علم خود» تشخیص داده اند. یکی دیگر از ایرادات اساسی به پرونده این است که یک اکیپ کارشناس برای بررسی صحنه جرم کفایت نمی کند که حادثه را از نزدیک ببینند بلکه لازم است چند گروه این موضوع را بررسی کنند. بنا بر این در اعتراضی که به حکم وارد شده به موارد و اشکالات بررسی و نحوه حکم به دیوانعالی کشور شکایت شده است.

ضعف محیط زیست

سازمان محیط زیست که به گفته محیط بان خالدی و همین طور پرویز آنت «از نظر حقوقی در پرونده خیلی ضعیف عمل کرده است.» حالاهم مسوولیت دنبال کردن پرونده محیط بانان دربند را به درستی دنبال نمی کند. تا جایی که علی سمیعی سرپرست سابق دفتر حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به پرسشی پیرامون پرونده این محیط بان دربند، از کناره گیری خود خبر می دهد و تاکید می کند که تمایلی به توضیح دادن درباره روند رسیدگی و پیگیری سازمان محیط زیست درباره پرونده محیط بانان اعدامی سازمان ندارد. این در حالی است که محیط بان تقی زاده بیش از سه سال و محیط بان خالدی دو سال و 9 ماه است به اتهام قتل شکارچیان غیرمجاز، در زندان انتظار مرگ را می کشند. آنها به «شرق» می گویند: در پرونده این دو قتل، مدیریت محیط زیست استان و کشور از نظر حقوقی آن طور که انتظار داشته اند به پرونده آنها رسیدگی نکرده است. وکیل خالدی همچنین تاکید می کند، وکیل برای دفاع از موکل باید اطلاعات داشته باشد و محیط زیست باید در قبال این محیط بانان احساس مسوولیت کند و آنها قربانی قانون ناقص و سوءمدیریت نشوند. با این حال بنا به شهادت محیط بانان منطقه دنا، بعد از دو حکم اعدامی که برای محیط بانان دنا صادر شده شکار در منطقه افزایش یافته است و محیط بانان به دلیل ترس از کشته شدن به دست شکارچیان، یا اعدام شدن بعد از قتل، دیگر رغبتی به محیط بانی ندارند. بنا به استناد اطلاعات محیط بانان دنا در سه سال گذشته چندهزار کل و بز در دنا شکار شده و جمعیت شکار روزبه روز در حال کاهش است. خالدی در تایید این مساله می گوید: شغل بعضی از مردم منطقه شکار است. آنها آشکارا شکار می کردند و ما برخورد می کردیم و نتیجه اش را دیدیم.

اسعد تقی زاده محیطبان دیگر محکوم به اعدام هنوز در زندان یاسوج در انتظار به سر می برد.

اسداله تقی زاده محیط بان دیگری است که نام کامل او در روزنامه ها و وبسایتها اسدالله تقی زاده، اسعد تقی زاده، ساعد تقی زاده، یا به اختصار محیط بان دنا آمده است.اسد تقی زاده به صورت قراردادی در استخدام سازمان حفاظت محیط زیست ایران بوده است. در مرداد سال ۱۳۸۶ محل خدمت او در پاسگاه حفاظتی خاریدون در منطقه ای کوهستانی مشرف به رشته کوه دنا بوده که در منطقه حفاظت شده دنا قرار دارد. این منطقه به علت تنوع زیستی قابل توجه از سوی یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیستکره ثبت شده است. او به اتفاق دو همکارش در گشت با پنج نفر از شکارچیان مواجه شدند. شکارچیان به سمت آنها تیراندازی کردند و تقی زاده آتش آنها را با گلوله ای پاسخ داد که یکی از شکارچیان را از ناحیه شکم مجروح کرد و او براثر این جراحت جان باخت. صدور حکم اعدام برای او و تایید آن توسط دیوان عالی کشور در مهرماه ۱۳۹۰ توجه مردم ایران را به شرایط محیط بانان و نبود قوانین لازم بای حمایت از آنها در سازمان محیط زیست جلب کرد.
اسعد تقی زاده هنوز در زندان یاسوج در انتظار به سر می برد.

 

+جوادحیدریان – روزنامه شرق ، شماره 1653، صفحه 6 (جامعه)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حسن غفارى گفت:

    فراهم نمودن مرگ دیگرى زاده وپرداخته آدمى است،مرگ خاتمه یک قضاوت نیست.

  • دوستی آشنا گفت:

    نسبت به حکم صادره ازمسولین محترم تقاضای بررسی مجدد وخواهان حق این محیط بان نسبت به وظیفه خود وبرخورد باافرادی که به نوعی قانون را زیر پا می گذارند ونهایتا منجر به همچون قضیه ای می شود

پربازديد