تاریخ درج خبر : 1391/11/08
کد خبر : ۹۵۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

نقدی بر مطلب تیم فوتبال بهرامی بهتر است یا مهندس نگین تاجی؟

سایت استان: یادداشت خوانندگان– در مورخه 22 دیماه سالجاری مطلبی در یکی از سایت های خبری استان با عنوان ” تیم فوتبال بهرامی بهتر است یا مهندس نگین تاجی؟” منتشر گردید که بنا به وظیفه و به حکم وجدان بر آن شدم چند سطری را تقدیم خوانندگان هم استانی این سایت کنم.قبل از هرچیز به ذات اقدس الهی سوگند یاد می کنم که حقیرنه تنها از طایفه مهندس بهرامی شهردار سابق شهر یاسوج نیستم بلکه از طرف یکی از والدینم به ایل نگین تاجی و طایفه منتسب به مهندس نگین تاجی شهردار کنونی یاسوج تعلق دارم. ضمنا نویسنده مطلب طی سالیان متمادی و طی مدیریتهای مختلف شهری با مجموعه شهرداری یاسوج همکاری نزدیکی داشته و روزهای تلخ و شیرین رخ داده در این نهاد مردمی را به خوبی درک کرده و تلاش نموده تا در نهایت صحت و امانت داری و مهمتر از همه بنا به وظیفه عرفی و شرعی، آنچه را که برای تنویر افکار عمومی لازم به نظر می رسد به رشته تحریر درآورد.

به طور مسلم اخلاق رسانه ای و رعایت متانت در حرفه مقدس خبرنگاری به هیچ عنوان تعطیل بردار نیست و کسب هرگونه موفقیت و حرکت استوار در این مسیر مستلزم پایبندی به حریمهای اخلاقی است. بدون شک قصد اینجانب مقایسه صرف، بین عملکرد شهرداری در گذشته و حال نیست زیرا بر کسی پوشیده نیست که شهرداری یاسوج ظرف ماههای اخیر از مشکلات زیادی رنج می برد و تا حد امکان پرداختن به این مسایل ضروری به نظر نمی رسید ولی به دلیل برخی اقدامات تعجب برانگیز در زمینه درج مطلب فوق، به عنوان یکی از افرادی که دستی بر آتش دارند بر آن شدیم تا مقایسه ای اجمالی در این زمینه داشته باشیم. البته این در حالی است که نمی توان واقعا در برخی موارد بین این دو برهه زمانی، مقایسه ای در نظر گرفت زیرا به عنوان مثال در مقوله ورزش مهندس بهرامی بنیانگذار این امر محسوب می شود و البته با توجه به مشکلاتی که وجود داشت در همان سالهای اول، نتایج خوب و قابل قبولی حاصل شد در حالی که تیم فوتبال شهرداری به رغم تجربه پنج ساله می بایست نسبت به گذشته تفاوتهای آشکاری به خود می دید که عملا جهش خاصی در این تیم نسبت به گذشته دیده نمی شود که به جزئیات این موضوع در ادامه خواهیم پرداخت. از طرفی در دوره مدیریت مهندس بهرامی مردم فهیم یاسوج شاهد بودند که به دلایل و غرایض مختلف، دست و پای شهرداری را بسته و با خودداری از کمک به شهرداری یاسوج، عملا عرصه را برای کار و خدمت، تنگ کرده بودند در حالی که در دوره مهندس نگین تاجی میزان چنین کمک هایی غیر قابل قیاس با گذشته و فوق العاده بوده که به این مهم نیز به تفصیل اشاره خواهد شد. نویسنده مطلب “تیم فوتبال بهرامی بهتر است یا مهندس نگین تاجی؟ ” از ابتدا نشان داده که به دور از انصاف و اخلاق رسانه ای و تنها با هدف تخریب و سیاهنمایی عملکرد درخشان مهندس بهرامی اقدام به نگارش کرده است. نویسنده این مطلب، آقای بهرامی را که فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از واحد علوم و تحقیقات تهران و اکنون دانشجوی دوره دکتری دانشگاه تهران است “بهرامی” و آقای نگین تاجی که فارغ التحصیل کارشناسی عمران از دانشگاه آزاد واحد کرمان می باشد را ” مهندس . . . ” خطاب کرده که این رویکرد ابتدایی و غیرحرفه ای، آن هم در صدر مطلب و تیتر آن تعجب برانگیز و مهر تاییدی بر مغرضانه بودن آن است. به منظور آگاهی هرچه بیشتر مردم، ذکر برخی موارد در چند بند مختلف و مقایسه ای اجمالی بین عملکرد شهرداری یاسوج در گذشته و حال خالی از لطف نخواهد بود؛ و طبعا قضاوت مردم به عنوان صاحبان اصلی این شهر و دیار حق و غیر حق را از یکدیگر تمییز خواهد داد.

1- ورزش: بهرامی زمانی حمایت از تیمهای های فوتبال و والیبال را از برنامه های مدیریتی خود برشمرد که این دو رشته ورزشی در شهر یاسوج و حتی در سطح استان مرده بود و آنها را به خوبی احیا کرد. بهرامی با عملکرد خود در بخش ورزش، دوباره مردم را به استادیوم ها و سالنهای ورزشی کشاند وآنها را با ورزش قهرمانی آشتی داد. بدون شک ارتقای سطح توان ورزشی تیمها و نیز ورزشکاران، با کار یک یا دوساله محقق نمی شود در حالی که تیم فوتبال شهرداری پنجمین سال فعالیت خود را تجربه می کند و عقل حکم می کند که بایستی حداقل 80 درصد چارچوب این تیم را افراد بومی تشکیل دهد که متاسفانه چنین نیست. پایان دوره مدیریتی مهندس بهرامی در شهرداری یاسوج همزمان با سال سوم فعالیت تیم فوتبال بود، تیم سال چهارم در شهریور و مهرماه سال 90 بسته شد در حالی که بهرامی هفتم تیر 90 از شهرداری خارج شد. در آن برهه تیم فوتبال شهرداری یاسوج،دارای تیمهای پایه، مدرسه فوتبال، نوجوانان، جوانان و امید بود که متاسفانه اکنون از برخی از این تیمها خبری نیست! البته مابقی نیز دست پرورده مهندس بهرامی هستند و باید سال به سال شکوفاتر شوند. مهندس بهرامی تیم والیبال شهرداری یاسوج را راه اندازی کرد در حالی که مهندس نگین تاجی فعالیت این تیم را متوقف و آن را به تعطیلی کشاند. در دوره مهندس بهرامی تیم والیبال در دسته یک کشور رقابت می کرد و حتی یک سال نیز قهرمان کشور شد و تیمهای پایه والیبال شهرداری نیز با بازیکنان بومی به مقامهای دوم و سوم کشور دست یافتند و چهار بازیکن بومی به اردوی تیم ملی دعوت شدند ولی با تاسف و افسوس باید گفت که دیگر از آن تیمها خبری نیست!!! علاوه بر موارد فوق، برگزاری سالانه جام پایتخت طبیعت در دو بخش آقایان و بانوان و با شرکت بیش از 150 تیم در یک دوره رقابت، برگزاری جام کارکنان شهرداری و سایر برنامه های ورزشی و فرهنگی همگی جمعا نزدیک به یک میلیارد و 400 میلیون ریال هزینه در بر داشته است. چرا مغرضانه و بدون مدرک و دلیل می گویید: دو میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است؟ بدون شک میزان هزینه تیم فوتبال کنونی شهرداری یاسوج پشت پرده پنهان نخواهد ماند به طوری که نفق میزان قرارداد بازیکنان و کادر بدون در نظر گرفتن سایر هزینه ها از قبیل خوراک، پوشاک، ایاب و ذهاب و پاداشهای آنچنانی، به بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون تومان می رسد و در آینده ای نه چندان دور، میزان دقیق آن به تفصیل برای مردم اطلاع رسانی خواهد شد تا شهروندان شاهد تفاوت فاحش بین هزینه این تیم در گذشته و حال باشند.

2- در دوره آقای بهرامی، مجموعه استانداری چیزی بالغ بر یک میلیارد تومان به شهرداری کمک کردند در حالی که در دوره آقای نگین تاجی، مهندس نیکزاد استاندار سابق بالغ بر 9 میلیارد تومان به شهرداری کمک کرد و در موارد مختلف حامی و پشتوانه شهرداری بود و حتی اگر بگوییم نیکزاد شهردار یاسوج بود چیزی گزاف بر زبان نیاورده ایم. مهندس بهرامی با مدیریت مثال زدنی خود زمین روبری مسجد صاحب الزمان یاسوج را به تملک شهرداری یاسوج در آورد و سند آن را به نام شهرداری رقم زد ولی پس از وی و در دوره آقایان، شرکت برق به زور این زمین را از آنها پس گرفت!! عملکرد شهردار کنونی ( به دور از غرض و کینه و با ملاک قرار دادن افکار عمومی) در مواردی از جمله تپه استانداری که هنوز به نتیجه نرسیده، جای نقد دارد و می بایست ایشان پاسخگوی مردم باشند. مهندس نگین تاجی باید برای تخریب منازل کوی شهرداری یاسوج در سال 90 که بهرامی با هزار مشقت سند آنها را به نام کارکنان نیازمند شهرداری زد (و سند آن موجود است) و نیز بی خانمان شدن 44 خانوار محروم، جواب قانع کننده ای داشته باشند. موضوع پل ورودی شهر(بنسنجان) خود نوعی خیانت به مردم و بیت المال نیست؟! اغلب فعالیتهایی که پس از مهندس بهرامی در شهرداری یاسوج صورت گرفت را باید منتسب به مهندس نیکزاد استاندار سابق دانست و همه به عینه دیدند که پس از وی شهرداری به خواب فرو رفت! این در حالی است که مهندس بهرامی به تنهایی و با دست خالی یک انقلاب در شهر یاسوج بوجود آورد و یقینا اگر با غرض و هدف خاصی منکر این موضوع باشیم در محضر خدا و بزرگان دین که همواره خدمت به خلق را از اوجب واجبات دانسته اند، مسوول خواهیم بود. حالا چه شده که می گویید: تیم فوتبال در دوره بهرامی از نظر مالی از وضعیت بهتری برخوردار بوده است؟! البته شکی هم نیست که از این نظر نسبت به حال بهتر بوده است زیرا مهندس بهرامی با توان و شگردهای خود پول و اعتبار به بدنه شهرداری تزریق می کرد و نه اینکه برای اداره تیمهای ورزشی و سایر فعالیتها منتظر مساعدت استاندار باشد تا بعد از رفتنش فعالیتهای شهرداری متوقف شود.

3- یک میلیارد تومان پول بیت المال در دوره مهندس نگین تاجی به حساب پیمانکار پل ورودی شهر (بنسنجان) واریز شده و بدلیل عدم امکان سنجی، پروژه تعطیل و در حال حاضر این پیمانکار مدعی ضرر و زیان است و این در حالی است که رفتگران زحمتکش شهرداری “هفت ماه” حقوق نگرفته اند!!!!

4- آقای نگین تاجی! آیا سزاوار است چند میلیارد تومان پول بی زبان و متعلق به بیت المال، صرف خاکبرداری تپه زیبای استانداری شود (که این خود یک خیانت آشکار در حق مردم، شهر یاسوج و استان است) ولی کارگران شهرداری و خانواده هایشان گرسنه بخوابند؟!! در دوره مهندس بهرامی استاندار وقت تنها گوشه کوچکی از این تپه را به منظور ساخت بنای جدید استانداری تخریب کرد که با واکنش تند بهرامی مواجه شد، حال جای سوال است که چرا مهندس نگین تاجی و اعضای شورای شهر ترسیدند و خاموش شدند؟ آقای نگین تاجی! برغم احترامی که برای شما قائل هستم باید پاسخگوی افکار عمومی باشید که شما و مجموعه تان با آن همه پول و اعتبار که در دوره بهرامی خبری از آنها نبود به چه نحو استفاده کرده و چه کار مفید و ماندگاری انجام داده اید؟ تعریض ورودی یاسوج – شیراز تا پلیس راه، تعریض ورودی یاسوج – اصفهان تا فلکه جهاد، اصلاح بلوارهای بنسنجان و عدل، ورود نزدیک به 100 ماشین سبک و سنگین به بدنه شهرداری، ایجاد بخشی از بلوار کشاورز، ایجاد فضای سبز بلوار ارم، بهره برداری از چندین پارک بزرگ و محله ای، 45 متری جنوب شهر در زیرتل و موارد بسیار دیگر تنها گوشه ای از عملکرد بهرامی است که امیدوارم شهردار محترم کنونی نیز در صورت تمایل بطور شفاف به انعکاس عملکرد خود در رسانه ها بپردازند!

5- زمانی که آقای بهرامی پس از چهار سال و چند ماه از شهرداری خارج شد، شهرداری یک میلیارد و 800 میلیون تومان از بابت جایگاه های سی ان جی به شرکت گاز بدهکار بود؛ جای سوال اینجا است که چرا در همین یک سال و چند ماه مدیریت آقای نگین تاجی این بدهکاری به 9 میلیارد تومان رسیده است؟ و البته جای تاسف دارد که در حال حاضر تیم فوتبال شهرداری و نیز کارکنان رسمی این نهاد مردمی حقوق خود را از محل این جایگاهها دریافت می کنند.

6- در زمان خروج بهرامی از شهرداری ، شرکتهای خدماتی، فضای سبز و مطمئن کار برخی یک ماه و برخی دو ماه از شهرداری طلبکار بودند؛ مجموعه مدیریتی جدید شهرداری باید پاسخ دهند که چرا در حال حاضر برخی از این شرکتها 9 ماه و برخی هفت ماه از شهرداری طلبکار هستند!

7- در دوره مهندس بهرامی اگر به واحد مالی شهرداری مراجعه می شد با وجود اینکه بدهکاریهایی هم وجود داشت ولی تلاش وی و مجموعه اش این بود که ماهیانه مبالغ زیادی به طلبکاران و نیز نیروهای نیازمند شهرداری به عنوان مساعده داده شود تا از انباشته شدن بدهی ها جلوگیری شود. چرا اکنون هر روز درب واحد مالی بسته است و خبری از پرداخت مطالبات پیمانکاران و دیگران نیست و البته با بررسی میزان بدهی شهرداری حتی بدون در نظر گرفتن دو مورد ذکر شده (بدهی به شرکت گاز و شرکتها) می توان به عمق بحران مالی در مجموعه جدید شهرداری یاسوج پی برد.

8- اگر به واحد نقلیه شهرداری مراجعه داشته باشید خواهید دید که در دوره مهندس بهرامی چقدر امکانات مورد نیاز در بخشهای زیرسازی، آسفالت، عمرانی و خدماتی وارد سیستم شهرداری شد در حالی که پس از وی حتی یک مورد نیز به بدنه نقلیه وارد نشده و می بایست با همان امکاناتی که از قبل برای این بخش مهیا شده بود شهر را زیر و رو کنند. البته کارهایی که در این زمینه صورت گرفته را می توان تا حدود زیادی به وجود انرژی و پتانسیلی مرتبط دانست که از گذشته برجای مانده است. اگرچه شاید در این بخش کارهایی صورت گیرد ولی یقینا از آن جنب و جوش گذشته خبری نیست به گونه ای که همزمان یک فنیشر در غرب و یک فنیشر در شرق شهر یاسوج کار می کرد.

9- در دوره آقای بهرامی نام یاسوج مداوم بر روی آنتن های ملی و حتی فراملی بود و موضوعاتی همچون آریوبرزن، تئوری پایتخت طبیعت، تیمهای مختلف ورزشی شهرداری و . . . همواره مورد توجه آحاد جامعه بود ولی متاسفانه باید پذیرفت که اکنون خبری از آن شور و هیجان که شهر یاسوج را متحول کرده بود نیست و یا شاید بسیار کمرنگ شده است. در پایان لازم می دانم به خوانندگان عزیز این را متذکر شوم که هدف از اشاره به این موارد تخریب جریان و شخص خاصی نیست بلکه تلاش نگارنده بر این بود تا با مقایسه عادلانه عملکرد مدیریت شهری مرکز استان در گذشته و حال، قضاوت اصلی را برعهده مردم و شهروندان بگذاریم.

*این مطلب را یکی از مخاطبان سایت استان به نام رضا فرستاده است.
*یادداشتهای خوانندگان و بینندگان نظر شخصی آنها می باشد و انتشار آن به منزله تایید همه یا قسمتی از آن نیست.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یزدانی گفت:

  مهندس بهرامی واقعاحرف نداره یک شخصیت بزرگ وسرمای استانی هستش اسم استان به برکت زحمات مهندس شکوفاشد

 • amin sedghipour گفت:

  خجالت داره.این حرفا نون و آب نمی شه.

 • lind گفت:

  برید بابا نگین تاجی …. کی جمش کنه

 • هم استاني گفت:

  درموردتیمهای پایه هم بایدبگم به خداقسم من ازنزدیک شاهدبودم چون مربیان تیمهای پایه حاضرنبودندآقازاده های مسولین هیت فوتبال روتوتیم بپذیرند روزانه هزاران مشکل واسه شون درست میشدنه زمین تمرین می دادندونه اصلا تواین چندسال براشون مسابقه گذاشتندمن خودم بازیکن تیمهای پایه باشگاه بودم روزانه به خاطربچه هاشون درگیربودندخداوکیلی فقط وفقط چون نمی خواستندحق کسی پایمال بشه وحق به حقداربرسه انصافاتیمهای خوبی داشتند ولی حیف که هیت همکاری نمی کرد

 • رضا گفت:

  خدایی اگه مهندس بهرامی نبود کی میخواست تیمداری کنه مهندس نگین تاجی کجابود هیچ کس جرات حمایت ازورزش وفوتبال شهرمان رونداشت حالایه تیم آماده باسابقه درخشان رودادنددست ایشون هنرکرده اگه مهندس نگین تاجی می خوادخدمت کنه یه کارنوانجام بده توسایررشته های ورزشی سرمایه گذاری کنه والا …………

 • ورزشکار گفت:

  برادر عزیز کع داری مقایسه میکنی نمیدونم بر چه اساس این حرفها رو میزنی اما به والله بیشتر حرفهات در رابطه به بحث ورزش دروغه و کذبه در زمان اقای نگین تاجی در این زمینه بهتر عمل شده اصلا در زمان بهرامی رده نوجوانان وجود نداشته پس معلومه سر رشته ای در زمینه ورزش نداری که میگی کجا رفته حتی رده پایه اش قابل قیاس با الان نبوده پس نمیخاد در این زمینه نظر بدی اگر خاستی قانع بشی و عذر خواهی کنی من قانعت میکنم فقط شماره تلفنت رو بده…………………………………………………………..

 • داریوش گفت:

  …. اگه کاربلد بود که حقوق کارگرای بیچاره شهرداری را میدادکه حالا ده ماهه که حقوق نگرفتند

 • با سلام
  مهندس بهرامی زنده کننده نام استان در کشور است
  زنده باد (مهندس بهرامی)
  مهندس بهرامی با تدبیرترین مسئول استان در طی چند ساله
  اخیر میباشد.
  امثال اقای بهرامیست که بدرد استان میخورند نه انهایی که مدام استان را به چالش میکشند
  از خدای متعال طول عمری باعزت برای ایشان مسئلت دارم

 • dariush گفت:

  خود آقای …. هم میدونه که قابل مقایسه با مهندس بهرامی نیست

 • dariush گفت:

  فکر کنم همه مردم شهر یاسوج متوجه شدند و حسرت رفتن مهندس بعرامی را میخورند.واقعا شرم آوره که چه کسی جای مهنس بهرامی شهردار شده

 • حق گو گفت:

  باسلام واحترام تیم فقط استقلال بابکان اونم فقط با مدیریت جناب مهندس فرشید چتراذر وسلام

پربازديد