تاریخ درج خبر : 1392/07/07
کد خبر : ۹۶۲۹۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«شیردال» لرستان سفیر حسن‌نیت ایران و آمریکا

سایت استان: صدرا محقق

دستاوردهای سفر رییس‌جمهور ایران به آمریکا برای شرکت در اجلاس شصت‌وهفتم سران سازمان‌ملل به دیدار کری و ظریف و تماس اوباما و روحانی خلاصه نمی‌شود. بازگرداندن یک شیء باستانی ایرانی که از سال 2003 تاکنون در بخش مبارزه با قاچاق آمریکا به‌حالت توقیف‌شده مانده بود هم از دیگر دستاوردهای این سفر بود؛ اقدامی که «آلن بویل» سردبیر بخش علمی شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا از آن به‌عنوان باستان‌دیپلماسی یاد کرده است.

shir1

این شیء تاریخی جامی نقره‌ای با قدمتی 2700ساله است که از آن به‌عنوان «شیردال» یاد می‌شود، این اثر تاریخی 10سال پیش توسط یک قاچاقچی عرب اشیای عتیقه برای فروش به ایالات‌متحده آمریکا منتقل شده بود اما پلیس فدرال در حین معامله، هم قاچاقچی را بازداشت کرد و هم شیردال تاریخی را. از آن تاریخ تاکنون این اثر در آمریکا باقی مانده بود تا اینکه دولت این کشور در سفر حسن روحانی و هیات همراهش به نیویورک برای شرکت در اجلاس سران سازمان‌ملل، به نشانه حسن‌نیت آن را به مسوولان کشورمان پس داد.

شیردال موجودی افسانه‌ای است که ترکیبی از تن شیر و سر عقاب است و در ایران باستان شیردال را دارای قدرت شفابخش و پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانستند. طرح این موجود افسانه‌ای در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران به‌کار رفته است.در نهایت روز گذشته محمدعلی نجفی معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری در هنگام بازگشت به کشور در فرودگاه مهرآباد تهران از این جام سیمین «شیردال»، رونمایی کرد.

نجفی در این مراسم درباره چگونگی تحویل شیردال تاریخی گفت: «روز پنجشنبه از سوی وزارت امورخارجه آمریکا با ما تماس گرفته و اعلام کردند هدیه‌ای برای مردم ایران در نظر گرفتند. به گفته مسوولان آمریکایی جام شیردال در سال ۲۰۰۳ از سوی بخش مبارزه با قاچاق اشیای عتیقه توقیف شد و آمریکایی‌ها نگهداری کردند تا در روز مناسب در اختیار دولت ایران قرار دهند.»

نجفی با بیان اینکه آمریکایی‌ها قدمت این جام را مربوط به ۷۰۰سال قبل‌ازمیلاد و دوران هخامنشئ اعلام کرده‌اند تصریح کرد: «جام شیردال توسط یک عتیقه‌چی عرب از کشور سوییس به آمریکا منتقل شد و برای اینکه موفق به عبور این شیء از گمرک شوند آن را به‌عنوان یک اثر سوریه‌ای به ثبت رسانده و سپس به قیمت 950هزاردلار به یک علاقه‌مند عتیقه در آمریکا فروخته شد.»

رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: دولت آمریکا پس از اطلاع از این موضوع اثر را ضبط کرده و با انجام اقدامات کارشناسی اعلام کردند این اثر متعلق به ایران است که 25سال پیش در اکتشافات باستان‌شناسی از یک غار در منطقه پل‌دختر لرستان به دست آمده است.

نجفی گفت: به گفته مسوولان وزارت‌خارجه آمریکا این شئ به نشانه حسن‌نیت این دولت به ایران اهدا شده و ملت آمریکا خوشحال است که چنین هدیه‌ای را به ملت ایران تقدیم می‌کند. آنگونه که نجفی در پایان اعلام کرد: جام سیمین شیردال برای نگهداری و انجام مطالعات به‌منظور تعیین قدمت درست این اثر به موزه ملی ایران منتقل می‌شود.

در همین رابطه آنگونه که خبرگزاری میراث به نقل از شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا گزارش داده است، «آلن بویل» سردبیر بخش علمی این شبکه از این رویداد با عبارت «آرکو دیپلماسی» (باستان‌دیپلماسی) یاد کرده و نوشته است: «این رویداد نشانی از اینکه روابط ایران و آمریکا رو به گرمی است، دارد.

این جام 2700ساله باستانی نقره‎ای که در جریان غارت یک غار واقع در مرز ایران و عراق در اواخر 1980 کشف شده بود، به بازارهای بین‌المللی آثار باستانی و سپس به آمریکا راه یافته و در سال 2003 توسط پلیس کشف و ضبط شده بود.» سرنوشت اثر تاریخی 2700ساله که از دل تاریخ کهن لرستان ایران توسط قاچاقچیان عتیقه بیرون آمده بود، اینگونه رقم خورد که پس از کش‌وقوسی تاریخی سر از کشور آمریکا درآورد و 10سال را در بلاتکلیفی معلق به سر ببرد تا در نهایت، در این دوره از تاریخ به‌عنوان نشانه‌ای عملی از بهبود روابط دو کشور ایران و آمریکا ایفای نقش کند.

منبع:شرق

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد