تاریخ درج خبر : 1392/07/09
کد خبر : ۹۷۶۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

میادین گچساران در تسخیر اهل قبور

امروزه میادین و فلکه‌های شهری علیرغم کارکرد فنی و ترافیکی از جمله کاهش حجم تردد، عبور و مرور خودروها، تصادفات و نظم‌دهی به مبلمان ترافیکی یک شهر، نقش بسیار مهم و غیر قابل انکاری در فضاسازی ظاهری و فرهنگ‌سازی ارزش‌های اخلاقی، اجتماعی، هنری و دیگر حوزه‌ها دارد.

13920709000009_PhotoA

میادین و فلکه‌های شهری نقشی اساسی و مهم در آفرینش حس مکان و هویت شهرها ایفا کرده به گونه‌ای که با مشاهده میادین و فلکه‌ها در شهرهای مختلف، یادآوری ارزش‌ها،‌ انتقال فرهنگ و رسوم همچنین قابلیت‌های ویژه و اختصاصی یک شهر دیده می‌شود.

میادین و فلکه‌های شهری در بسیاری از مواقع تأثیرات روحی و روانی عمیقی بر بیننده می‌گذارد به گونه‌ای که رانندگان وسائط نقلیه شهری در لحظه رسیدن به فلکه از سرعت خود کاسته و این کاهش سرعت سبب خیره شدن رانندگان به سمت آثار و نمادهای فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی یا پوستر و بنرهای نصب شده اهل قبور درون فلکه می‌شود که این نمادها می‌تواند به تأثیرات متفاوتی از جمله تجربه زیباسازانه و لطیف از رویت مجسمه‌ یا نمادی زیبا و فرهنگی یا انتقال نگرانی، غم و افسردگی آنی در اثر تماشا و مطالعه پوستر و بنرهای اهل قبور منجر شود.

در همین راستا وضعیت مبلمان شهری، میادین و فلکه‌های شهری گچساران را مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌ایم.

13920709000005_PhotoL

بدون شک و تردید گچساران یکی از مراکز مهم و استراتژیک اقتصادی نه در سطح کهگیلویه و بویراحمد بلکه در سطح کشور بوده که وجود منابع عظیم نفت و گاز در این شهر بر این مهم صحه گذاشته به ‌گونه‌ای که امروزه این شهرستان با عناوینی مختلفی از «جمله بام نفتی ایران»«قلب نفتی ایران» و پنجمین ابرمخزن نفتی جهان شناخته شده و معرفی می‌شود.

وضعیت نامطلوب و آشفته مبلمان شهری گچساران از دیرباز مورد انتقاد اذعان و افکار عمومی این شهر و در بسیاری از مواقع گردشگران و مسافران بوده که شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این وضعیت ساخت‌ و سازهای قدیمی بدون کارشناسی و عدم پیش‌بینی توسعه و پیشرفت شهری این شهر بوده است.

در شرایط کنونی که زیرگذر بزرگ این شهر با حرکتی لاک‌پشتی و خزنده در حال توسعه و تکمیل است و مبلمان شهری گچساران نیز در بدترین حالت و وضعیت ممکن سال‌های اخیر خود تصویری نازیبا در ذهن شهروندان این شهر آفریده است، میادین و فلکه‌های این شهر نیز مبلمان درهم‌ریخته شهری گچساران را دوچندان آشفته و نازیبا کرده است.

نصب پوستر و بنر اهل قبور بر میادین و فلکه‌های شهری گچساران پدیده‌ای است که هر از چندگاهی شاهد آن هستیم؛ پدیده‌ای ناهمگون با فرهنگ‌سازی میدانی که رانندگان متوقف شده در پشت چراغ قرمز میادین را دچار غم و نگرانی می‌کند البته در این میان نباید از تلاش مستمر و قاطع شهردار سابق دوگنبدان در راستای جلوگیری از این اقدام در زمان مسئولیت وی به سادگی گذشت.

با پایان یافتن عمر شورای شهر دوگنبدان در دور سوم و پایان کار شهردار سابق این شهر بار دیگر نصب بنرهای اهل قبور بر میادین و فلکه‌های شهری گچساران از جمله میدان نماز و فلکه «الله» شدت گرفته است که این اقدام گاها با اعتراض‌ شهروندان این شهر که اغلب مسافران تاکسی و وسائل نقلیه عمومی شهر هستند، مواجه می‌شود.

13920709000008_PhotoL

ناصر موسوی 27 ساله و بازاری در این زمینه می‌گوید: در بسیاری از مواقع تماشای بنرهای اهل قبور آن هم در فلکه‌ها و میادین شهری که بیشترین تردد، عبور و مرور را دارد سبب ناراحتی و حزن من می‌شود به گونه‌ای که بعضی از میادین گچساران در ذهن من به عنوان میدان آگهی پوسترهای اهل قبور تداعی می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه دوگنبدان جایگاه مشخصی برای نصب پوستر و بنر اهل قبور ندارد به همین دلیل میادین و فلکه‌ها که بیشترین نگاه مسافران را به خود معطوف می‌کند، برای این کار انتخاب شده است.

عیسی اکبری نیروی پیمانی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران و دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی نیز به فارس می‌گوید: نصب پوستر و بنرهای اهل قبور در مراکز اصلی شهر از جمله میادین و فلکه‌های شهری سبب ایجاد افسردگی آنی و غم و اندوه می‌شود که شهرداری و شورای شهر دوگنبدان باید برای جلوگیری از این اقدام و جایگزینی روشی دیگر برای آن چاره‌اندیشی کنند.

وی ارسال پیامک‌های ترحیم به صورت انبوه را یکی از بهترین روش‌های اعلام ترحیم و برگزاری مراسمات ویژه آن دانست.

صمد دژکام دانشجوی معماری نیز در گفت‌و‌گو با فارس با انتقاد از این اقدام می‌گوید: نصب پوسترهای ترحیم در فلکه‌های شهری جلوه بصری و چشم‌انداز مبلمان شهری گچساران را در دید گردشگران و مسافرانی که از این شهرستان به عنوان مسیر ارتباطی با دیگر شهرها استفاده می‌کنند، بسیار نامطلوب و نازیبا می‌کند.

وی نیز ارسال پیامک‌های ترحیمی را روشی قابل قبول و مطلوب می‌داند و ادامه می‌‌دهد: شهردار و شورای اسلامی شهر دوگنبدان باید در زمینه جلوگیری از نصب بنر ترحیمی در میادین اقدامات لازم را به عمل آورند.

اردوان زینل‌زاده شهردار جدید دوگنبدان نیز گفت‌و‌گو با فارس می‌گوید: بنرهای ترحیمی بزرگ نصب شده در فلکه‌ها و میادین دوگنبدان زیبنده این شهر مهم و استراتژیک نیست.

وی ادامه می‌دهد: بیلبوردهای متمرکز بهترین روش جلوگیری از نصب بنرهای ترحیمی بر فلکه‌های شهری دوگنبدان است که در آینده‌ای نزدیک در این  زمینه اقدام می‌شود.

محمود اسدپور رئیس شورای اسلامی شهر دوگنبدان نیز به فارس می‌گوید: اتفاقا موضوع مد نظر شما در جلسه‌ای که امروز برگزار شد، مطرح گردید و مقرر شد در صورت جلوگیری از نصب بنرهای ترحیمی بر میادین راهکار جایگزینی نیز در این زمینه برای مراعات حال مردم در نظر گرفته شود.

وی ادامه می‌دهد: افراد متوفی و اهل قبور به نوعی متعلق به همه مردم این شهر هستند و نظر بر این است که محلی واحد برای همه افراد در نظر گرفته شود تا بنرها و پوسترهای ترحیمی در آنجا نصب شود.

حمید بخشایی عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر دوگنبدان نیز در گفت‌و‌گو با فارس می‌گوید: نصب بنرهای ترحیمی بر میادین و فلکه‌های شهری روش مناسبی به نظر نمی‌رسد .

وی ادامه می‌دهد: وضعیت کنونی گچساران با توجه به نرخ بالای بیکاری و برخی مشکلات اقتصادی از جمله تورم و گرانی وضعیت مطلوب و شادی نیست همچنین به هم‌ریختگی و آشفتگی مبلمان شهری بر اثر تأخیر تکمیل زیرگذر گچساران که چهره شهر را از حالت عادی خود خارج کرده  وضعیت روانی شهروندان را تحت تأثیر خود قرار داده است که اگر در شرایط کنونی از نصب بنرهای ترحیمی بر میادین نیز جلوگیری نشود؛ شهر در وضعیتی نامطلوب از نظر روانی قرار می‌گیرد.

بخشایی تصریح می‌کند: پیامک‌رسانی یکی از بهترین روش‌های اطلاع‌رسانی مراسمات اهل قبور بوده که این مسئله می‌تواند جایگزین مناسبی برای نصب بنرهای ترحیمی بر میادین شهری باشد.

وی با بیان این‌که جامعه گچساران بافتی قدیمی و عشایری داشته که این جامعه آداب و سنن خاص خود را دارد، ادامه می‌دهد: در زمان‌های قدیم که فردی فوت می‌کرد مردم با سردادن جیغ و شیون دیگران را از مرگ وی با اطلاع می‌کردند اما با توسعه جامعه شهری این شیوه سنتی اطلاع‌رسانی کاربرد خود را از دست داده است اما این نباید دلیل بر این شود که ما با نصب بنر همه شهر را درگیر وفات خانواده خود کنیم.

بخشایی معتقد است که به دلیل توسعه و پیشرفت جامعه شهری مراسمات وفات باید خلاصه‌تر از گذشته انجام شود و نصب بیلبورد در کنار میادین شهری نیز مناسب نیست.

عضو شورای اسلامی شهر دوگنبدان نصب بیلبورد در مکان‌های خاص برای همه افراد را بهتر از نصب بنر در میادین می‌داند و می‌گوید: با توجه به وضعیت نامطلوب مبلمان شهری و دیگر مشکلات موجود مردم شهر دوگنبدان دچار نوعی بی‌حسی و بی‌رمقی اجتماعی و زنجیره نگرانی شده‌اند که افزوده شدن بنرهای ترحیمی در فضای شهری نیز این زنجیره را گسترده‌تر می‌کند.

به هر حال در شرایط کنونی مسئولان باید برای ایجاد نشاط و شادمانی اجتماعی جامعه شهری دوگنبدان علیرغم تسریع در تکمیل پروژه‌های به جامانده، راهکار مناسبی برای جایگزینی میادین تسخیر شده توسط بنرهای ترحیمی اهل قبور ارائه کنند تا چهره شهری دوگنبدان بیش از این آشفته و غم‌‌انگیز نباشد.

گزارش از کورش رضایی

منبع فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مهرداد گفت:

    واقعا زشته که بنر های تبلیغاتی رو روی فلکه نصب کنن . تا چه برسه به آگهی ترحیم

پربازديد