تاریخ درج خبر : 1392/07/10
کد خبر : ۹۷۹۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

تأملی در مورد نمایش کوسه‌نشینان

سایت استان: محمود ذکاوت

1) کوسه‌­نشینان عنوان نمایش رضا شریعتی­‌راد است که در 25مین جشنواره تئاتر استان حضور دارد. پیش از هر چیز بایستی به مجموعه­‌ی انجمن نمایش استان و گروه­های مختلف تئاتر که کارهای تأمل برانگیزی ارائه می‌­دهند تبریک گفت.

 2) کوسه‌­نشیان روایت تبعات جنگ است. داستان بیوه­‌زنی کشاورز است که شوهرش را در جنگ از دست داده و در انتظار فرزند بعد از پدر است. وی با مراجعه به مرکز بهداشت متوجه می­‌شود که در رحمش به جای جنین، یک مین وجود دارد. «متخصصان» و نه پزشکان اداره بهداشت، جنین­‌وارگیِ مین در شکم زن را بی­‌ارتباط با تخریب­چی بودن شوهرِ زنِ حامله نمی­‌دانند. تعدادی دیگر از زنان روستا هم گرفتار این بلا هستند. سرانجام نیز انفجار مین­‌ها باعث مرگ زنان و مادران ده و تخریب و ویرانی روستا می­‌شود.

0101

 3) روایت رضا شریعتی­‌راد بیش از آنکه احساس مخاطب را درگیر کند، فکر و ذهن او را به چالش می­‌کشد. تا در نهایت از نحسی جنگ برای او بگوید و این که فراموش کردن یک فاجعه، آغاز فاجعه­‌ای دیگر است. به بیان دیگر نمایشنامه­‌ی کوسه­‌نشینان، ضد جنگ است. شریعتی­‌راد در روایتِ قصه­‌اش، بیش از حد درگیر انگاره­‌ی فلسفی شده است. اگر چه همین انگاره­‌ی فلسفی که تبعات جنگ به خود انسان بر می­‌گردد، حائز اهمیت است. اما کاش نویسنده بخشی از توان خود را نیز به تکنیک­‌های روایت داستان اختصاص داده بود. بازیِ آذر محمدی­‌خواه اگرچه پرفروغ نیست اما طراحیِ صحنه­ ی نمایش که توسط او صورت گرفته، مانع از افول اجرا می­‌شود. به صراحت می­ توان هسته و بنیان قصه­ ی کوسه­ نشینان را یکی از تأمل برانگیزترین  نمایشنامه­ های استان در سال­های اخیر دانست. اما روایت این قصه­ ی تأمل برانگیز همچون بنیان­ اش جذاب نیست. روایت داستان خسته کننده است.

 4) کوسه­ نشینان مانند خیلی از آثار هنر­ای که به مقوله­ ی «جنگ» می­‌پردازند، بین تجاوز و دفاع تفکیکی قائل نمی­ شود. اساساً چنین تمییزی دغدغه­ ی نویسنده نیست. اگر چه جنگ و تجاوز از جمله سیاه­‌ترین پدیده­ های انسانی است. اما دفاع، قطعا جزو مهم­ترین و زیباترین نمود­ها و جلوه­‌های حیات بشری است. دفاع از موجودیت، انسانیت و جامعه­‌ی خویش. با این وجود نمایش کوسه­‌نشینان اگر از سایر رقبای خود عقب­‌تر قرار گیرد صرفاً برای روایت کند، خسته کننده و مکث­‌های طولانی آن است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • من گفت:

  اما آقای ذکاوت کوسه نشینان در جشنواره توفیقی کسب نکرد

 • ناشناس گفت:

  کوسه نشینان هیچ توفقی در این جشنواره کسب نکرد

 • ندا گفت:

  نمایش رو دیدم. حوصله من هم سر فته بود اما به اصل داستان دقت نکرده بودم.
  جالب بود.

پربازديد