تاریخ درج خبر : 1391/11/17
کد خبر : ۹۸۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تحلیلی بر فیلم “او خوب سنگ می زند”

سایت استان: فضل الله یاری – فیلم درباره نوجوانی به نام “بردو” است.”برد” در زبان لری کهگیلویه و بویر احمد یعنی سنگ و دراین فیلم یعنی او خوب سنگ می‌زند؛ اشاره ای است به مهارت او در پرتاب سنگ و تیراندازی.محوریت قصه با”بردو” است و عنوان فیلم نیز تاکیدی بر این موضوع است و در چند جا نیز شخصیت‌های فیلم اذعان می‌کنند که بردو خوب سنگ می‌زند،اما به جز یک مورد- که شیشه ماشین نصیر را هدف قرار می‌دهد- این مهارت او نشان داده نمی‌شود،که به نظر می‌رسد که برای القای این موضوع محوری کافی نبوده است.

در ابتدای فیلم که خانه زنی شوهر مرده با دوپسر نوجوان، دور از روستا و در کنار قبر پدر خانواده نشان داده می‌شود، به نظر می‌رسد که کارگردان قصد دارد بر موضوع تکراری فقر و عقب ماندگی یک منطقه از کشور تاکید کند و احتمالا به مرثیه سرایی بپردازد، اما در سکانس‌های بعد با حضور تلویزیون و موبایل در خانه‌های روستائیان، این موضوع تعدیل می‌شود.

کارگردان فیلم به واسطه آشنایی با فضایی که داستان فیلم در آن می‌گذرد،به خوبی توانسته است،خشکی و تشنگی انسان و زمین را در جغرافیای جنوب نشان دهد. وجود نماهایی با تاکید بر خاک و خار و خاشاک و کشتزارهای سوخته در همین راستاست.

در حالی که برخی از فیلم‌های سینمایی که در مناطق مختلف کشور و دور از پایتخت با حضور برخی از بازیگران مطرح سینما ساخته می‌شود به سبب عدم تناسب رفتار وگفتار این بازیگران با لهجه و فرهنگ مردم مناطق خاص کشور وضعیتی مضحک و غیرقابل باور به خود گرفته است، استفاده از بازیگران و نابازیگران محلی و گفت وگوهای رد و بدل شده با لهجه منطقه مورد نظر در فیلم او خوب سنگ می‌زند – که با زیر نویس برای مخاطب عام قابل فهم شده است – تاثیر بسیاری در باور پذیری بستر روایت برای بیننده فیلم داشته است.
“ستار” نام قاتلی است که در دعوای طایفه ای دو نفر راکشته و همین امر حضور سربازان در کوه و کمر و جاده‌های روستایی را توجیه می‌کند و در سکانس‌های بعدی نیز با حوادث پیش آمده برای”بردو” ارتباط مستقیمی دارد. اما این عامل مهم اتفاقات داستان، نمود خارجی زیادی در فیلم ندارد و در حد یک”نام” است که از زبان چند شخصیت فیلم شنیده می‌شود.

سکانس حضور بردو و سرباز در خانه مردی که دختر نوجوانش با نیش مار فلج شده و اکنون با گرفتن مارها و فروش آن‌ها به موسسه سرم سازی، ارتزاق می‌کند، اگرچه موضوع جالبی به نظر می‌رسد اما چندان به روایت داستان فیلم ارتباطی ندارد و حذف ان لطمه ای به داستان فیلم وارد نمی‌کند.

صحنه‌های آب تنی بردو در یک برکه آب و کوبیدن دست‌ها بر سطح آب و پاشیدن قطرات روشن آب به هوا، یادآور یکی از مشهور ترین صحنه‌های فیلم”دونده” امیر نادری است، که به نظر می‌رسد ادای دین هادی محقق به این کارگردان جنوبی دور از وطن است.

اگرچه در کارنامه هادی محقق چند فیلم مستند و داستانی کوتاه و بلند دیده می‌شود، اما” او خوب سنگ می‌زند” و حضورش در جمع فیلم‌های جشنواره فیلم فجر- به خصوص که کارگردانان باسابقه ای جواز حضور در این رقابت‌ها را به دست نیاوردند- یک نقطه آغاز است که اگر قدر دانسته شود،می تواند به خطی ممتد و مطلوب تبدیل شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • لقمانی گفت:

    درود بر اقای محقق عزیز و تمامی دست اندرکاران این فیلم.

  • محسن گفت:

    فیلم خوبی هست ولی نویسنده این فیلم نرگس نژاد بود که بصورت خلا قانه اجرا شد حالا چرا اسمی ازش نیست..نمی دانیم

پربازديد