تاریخ درج خبر : 1391/11/16
کد خبر : ۹۸۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

کارت پستالی زیبا از فرهنگ بومی ایرانی

سایت استان: در روز اول نمایش فیلم ها در جشنواره سی و یکم، اولین فیلم سینمایی هادی محقق یعنی « او خوب سنگ می زند» گوی رقابت را از سایر آثار مدعی ربود. این فیلم را باید تنها محصول فرهنگی ارائه شده در روز اول دانست.
« او خوب سنگ می زند» که در زادگاه حسین پناهی، یعنی یکی از روستاهای کهکلویه و بویر احمر فیلمبرداری شد، با استفاده از نا بازیگرانی که خوب ظاهر شدند، روایتگر داستان پسر یتیمی بود که پدرش را از دست داده و مادرش نیز به بیماری آسم مبتلاست. پسر (بردو) برای مداوای مادر و تغییر محل سکونت اقدام به وصول مبلغی می کند که پدرش در زمان حیات از یکی از روستایی ها طلب داشته. او در این کشاکش به قاچاق فشنگ متهم می گردد و …

محقق در نشست خبری با یک بیت از شاعری لر زبان، سخنانش را شروع کرد:

از ازل ایل و تبارم همه عاشق بودند
سخت دلبسته این ایل و تبارم چه کنم

وی با بیان اینکه جغرفیای فیلم، نماهای لانگ شاتی از زادگاه حسین پناهی بود، ادامه داد که این قصه یک روایت مستند از سرگذشتی می باشد که بر برادرم گذشته است. من پس از حدود 14 سال دستیاری و ساخت دو اثر تلویزیونی موفق به ساخت این اثر شدم.
فیلم محقق بیش از آثار دیگر به نمایش در آمده در روز اول، به یک محصول فرهنگی شباهت داشت. در واقع این اثر نمای بازی از فرهنگ اصیل ایرانی را در قالب پرداخت به مفهوم احقاق حق نشان داده است. فضایی از یک روستا که به ایران کوچک تشبیه شده و مساله احقاق حقی که یکی از دغدغه های ملی این روزهای کشور در مقابل استکبار جهانی می باشد، در این درام ساده بیان گردیده است. جالب این است که مادر محقق نیز یکی از بازیگران فیلم او بوده است.


بی ادعا ترین و ارزان قیمت ترین اثر بخش سینمای ایران جشنواره، با فرمی مناسب و مبتنی بر جغرافیای بومی نمایش تصاویر خوش رنگ و لعابی از فرهنگ ایرانی بود که از آن به عنوان کارت پستالی زیبا از یک نمایش فرهنگی یاد شد.
تصویربرداری بسیار خوب و بازی بازیگر خردسال و بومی فیلم نیز توسط تماشاگران بارها مورد تحسین قرار گرفت. سیدهادی محقق با بیان اینکه امیدوارم به فیلم‌های روستایی توجه بیشتری شود، تصریح کرد: فیلم «او خوب سنگ می‌زند» درباره‌ی زندگی مردم بومی است. من امیدوار هستم اینگونه فیلم‌ها، هنگام اکران مورد بی‌مهری قرار نگیرند.


وی با بیان اینکه یکی از خصوصیات کارگردانی که دارای شهامت است، فیلمسازی در روستا است،ادامه داد: باید گفت الان ایران در حال تبدیل شدن به تهران است و شاید برخی مسائل چون انگ خوردن و عدم بازگشت سرمایه باعث شده که سینمای ما کمتر به سمت فیلم روستایی برود.
محقق خاطرنشان کرد: جشنواره به سینما جهت می‌دهد و من امیدوارم سینما را از این بن‌بست تهران خارج کنیم و فیلم‌هایی با چنین مضمونی، هرچه بیشتر ساخته شود.
ابراهیم اصغری تهیه‌کننده فیلم « او خوب سنگ می‌زند» نیز تاکید کرد: اگر فیلم‌هایی از این دست ساخته شوند و حتی تماشاچی هم از آنها استقبال نکند، باز هم باید به سمت تغییر مخاطب از دست رفته این نوع فیلم‌ها برویم.
وی خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که درگیر شهرها شده است، نیاز دارد چنین فیلم‌هایی را ببیند و من با توجه به شناختی که نسبت به کارگردان این فیلم داشتم، می‌دانستم که می‌تواند فیلم‌ تاثیرگذاری بسازد و برای من که در سال‌های گذشته بیشتر به فیلم‌های جنگی می‌پرداختم، ارزش‌هایی که در این فیلم وجود دارد، کمتر از ارزش‌های دفاع مقدسی نیست.
بیشترین سوالاتی که در جلسه‌ی پرسش و پاسخ «او خوب سنگ می‌زند» مطرح می‌شد به نماها و ساخت فیلم در فضای روستایی مربوط می‌شد.
در بخش دیگری از این نشست، قربان نجفی یکی از بازیگران فیلم «او خوب سنگ می‌زند» با بیان اینکه اندازه نماها در فیلم با توجه به زندگی آنها تعریف می‌شود، گفت: مطمئنا هرچه زندگی بسته‌تر و شلوغ‌تر باشد، نماها نیز بسته می‌شوند. ما در این فیلم شاهد فضاهای بازی هستیم که مطمئنا نمی‌توان آنها را با نماهای بسته گرفت، در حقیقت باید گفت نماها با تناسب زندگی‌های افراد حاضر در این فیلم تعریف می‌شود.
سیدهادی محقق نیز با بیان اینکه اعتقاد دارد هر سکانس بیانگر مطلبی و حاوی حسی است، ادامه داد: هرچیزی حال و هوای خود را دارد. باید بگویم بیشتر آدم لانگ‌شات هستم و به راحتی دوربین را نمی‌توانم نزدیک بازیگر کنم.


وی همچنین درباره ساخت فیلم در منطقه کهکیلویه و بویراحمد گفت: باید بگویم من یک لر هستم و سخت دلبسته این ایل و تبار هستم. در ساخت این فیلم خدا در بسیاری از موارد به من کمک فراوانی کرد. من تا جایی که نیاز بود، فرهنگ منطقه کهکیلویه و بویراحمد را نشان دادم و استفاده از نشانه‌هایی چون آب و باد و خاک و آتش نیز به این خاطر است که نشانه از ویژگی‌های سینماست.
حسن ایوبی تدوین‌گر فیلم نیز با بیان اینکه از نکات مثبت فیلم حضور در فضای غیرشهری و باز بود، اظهار داشت: به نظرم فیلم به لحاظ بصری چیزی کم نداشت و همراهی و هماهنگی تیمی قدرتمند سبب ساخت این چنین فیلمی شد و امیدوارم مخاطبین با کار ارتباط برقرار کرده باشند.
قربان نجفی بازیگر فیلم نیز اظهار داشت: توقع این انسجام و خوب بودن کار را نداشتم و وقتی کارگردان به من زنگ زد با کمال میل پذیرفتم در این نقش بازی کنم.
وی همچنین اظهار امیدواری کرد: در اکران از این دست فیلم‌های شریف حمایت شود.
ستار اورکی آهنگساز فیلم «او خوب سنگ می‌زند» هم در این نشست حضور داشت.
منبع:رویداد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد