تاریخ درج خبر : 1391/11/14
کد خبر : ۹۸۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تئاتر درشهرستانها با بحران مخاطب روبروست/ لزوم آشتی تئاتر با مردم

سایت استان: یک کارگردان تئاتر در کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون تئاتر به خصوص در شهرستانها با بحران مخاطب روبروست و به جرأت می گویم در طول سال شاید صد نفر از مردم به تماشای تئاتر نروند.

اکبر آیین جشنواره های تئاتر را یکی از عوامل زوال تئاتر کشور دانست و افزود: به جای برگزاری این همه جشنواره های سفارشی باید تئاتر را با مردم آشتی داد.

وی بر شناسایی دلایل عدم استقبال مردم از تئاتر تاکید کرد و اظهار داشت: با برگزاری جشنواره دردی از مردم دوا نمی شود بلکه باید شرایط را برای حضور مردم در سالنهای تئاتر مهیا کرد.

آیین ایجاد زیرساختهای تئاتر از جمله احداث سالنهای تئاتر در شهرستانها را عاملی مهم برای گرایش مردم به دیدن نمایش عنوان کرد و گفت: تئاتر شبیه به هیچ هنر دیگری نیست و اگر زیرساخت و امکانات سخت افزاری مهیا نباشد، به تعطیلی منجر می شود.

این کارگردان تئاتر همچنین با بیان اینکه تئاتر امکانات خاص خودش را می خواهد، اظهار داشت: زمان، مکان، گروه، تمرین، پول و خیلی چیزهای دیگر می تواند در شکل گیری یک اثر نقش داشته باشد اما متأسفانه هیچ وقت در یک شرایط آرمانی، تئاتری را بر روی صحنه نبرده ام و همیشه یک جای کار لنگ می زند.

تئاتر بدون انتقاد ارزشی برای جامعه ندارد

آیین با بیان اینکه باید مشکلات تئاتر در شهرستانها ریشه یابی شوند، گفت: هنرمندان تئاتر خیلی وقتها از کار تئاتر دل چرکین می شوند چرا که تئاتر هنری مهجور و مظلوم است.

وی بیان کرد: جامعه نیاز به تئاتر دارد تا به واسطه آن برخی معضلات فرهنگی و اجتماعی همچون تضادهای رفتاری، ریاکاری، دروغ، حسادت، خشونت و قدرت طلبی از بین برود.

مدیرواحد هنرهای نمایشی حوزه هنری، تئاتر را هنر انتقاد دانست و تصریح کرد: هنرمند در برابر مردمش تعهد دارد و زبان گویای جامعه اش در بیان مشکلات و دردهاست و فرقی نمی کند چه دولتی با کدام سیاست بر روی کار باشد.

وی افزود: اگر تئاتر از این کارکرد اصلی اش فاصله بگیرد به هنری خنثی مبدل می شود که هیچ ارزشی برای جامعه ندارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد