تاریخ درج خبر : 1391/11/15
کد خبر : ۹۹۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -

از گشت و گذار در بازار تا توبیخ مدیران

سایت استان: همواره در نشست‌ها و جلسات اداری مطالبی میان اعضا رد و بدل می‌شوند که اگر چه در متن نیستند ولی نکات قابل توجهی را نیز با خود همراه دارند.

نشست امروز کارگزوه اشتغال و توسعه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز از این قاعده مستثنی نبود.

مشاهدات استاندار از گشت ‌و گذار در سطح بازار یاسوج برای خرید یک دارو، اظهار نظر وی در مورد ورودی شهر یاسوج، قیمت سرسام‌آور ماهی، عرضه محصولات بنجل به مردم به اسم نمایشگاه، گزارشات متناقض مدیرکل کمیته امداد، بررسی عملکرد ضعیف بانک‌ها در پرداخت تسهیلات و ابراز تعجب استاندار از عددهای دهن ‌پر کنی که از زبان مسئولان در ارائه آمارها در رسانه‌ها شنیده می‌شود از مهم‌ترین این حواشی بود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد وقتی یکی از مدیران در مورد موضوعی اظهار بی‌اطلاعی کرد، گفت: یکی از مضرات نائب فرستادن مدیران همین است که آقایان از مصوبات و توافقات جلسات قبل اطلاعی ندارند زیرا در نشست قبلی معاون خود را به جلسه فرستادند.

* مهارت استاندار در جمع و تفریق فوری آمارهای ارائه شده از سوی مدیران

جمع و ضرب کردن‌های استاندار در این نشست این‌بار یقه مدیرکل کمیته امداد را گرفت تا مشخص شود هم استاندار مهارت خاصی در آمارسنجی دارد و هم اینکه حساب و کتاب آمارهای این نهاد نیز به هم نمی‌خواند.

موضوع ثبت‌نام افراد جدید از سوی کمیته امداد این استان نیز با واکنش صابری مواجه شد که گفت: در حالی که با وجود گذشت 10 ماه از سال بسیاری از تعهدات در روستاها انجام نشده حالا شما می‌خواهید توقع جدیدی در مردم ایجاد کنید و پرونده‌های جدید اشتغال‌زایی را روی هم انبار کنید؟

از دیگر حواشی این نشست واکنش استاندار به اظهار نظر یکی از مدیران بانکی بود، صابری خطاب به این مدیر بانکی گفت: این همه نگویید مسئولان برای وصول مطالبات و معوقات بانک‌ها همکاری نمی‌کنند بلکه دقیقا برخلاف این گفته است و خود بانک‌ها عزمی برای این کار ندارند.

استاندار در این نشست با قرائت نامه‌ای از سوی یکی از مدیران که کاملا معلوم بوده بدون اطلاع نوشته شد، گفت: ‌اگر مدیران می‌خواهند بدنشان در گور نلرزد، نامه‌ای را بنویسند که خودشان با چشم خود دیده‌اند نه اینکه عکسی دیدند، یا نامه‌ای دیدند و شنیده‌ای و بر این اساس نامه‌نگاری کنند.

وقتی موسوی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی طرحی را که در نشست قبل رد شده بود دوباره به صحن این نشست برای تصویب آورده بود با گلایه استاندار مواجه شد؛ صابری گفت: حالا که خودت هم می‌گویی من مخالف این طرح هستم پس چرا آن را به این نشست می‌آوری که موسوی جواب داد من فقط یک رأی دارم و باید سایرین نیز اظهارنظر کنند.

* تناقض در آمار/ این‌بار کمیته امداد

گفتنی است این طرح مربوط به احداث یک سیلو در منطقه باشت بود که استاندار در این مورد گفت:‌ بارها این موضوع مطرح شد که احداث سیلو در این استان به تنهایی مقرون به صرفه نیست و من نمی‌دانم چه اصراری به تصویب این طرح آن هم در منطقه باشت وجود دارد در حالی که نه تولید گندم در این شهرستان برای این سیلو اقتصادی است و هم اینکه اکنون ظرفیت سیلوهای این استان نیز تکمیل نشده است.

از دیگر حواشی این نشست، اعلام آمار اشتغال‌زایی کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد با عدد چهار هزار و 485 طرح بوده که استاندار با ابراز تعجب گفت: اگر واقعا این همه اشتغال‌زایی ایجاد شده که جای خوشحالی دارد و خیلی خوب است ولی من از کمیته امداد می‌خواهم که گزارشی را از آمار طرح‌هایی که واقعا به اشتغال منجر شده را در این ماه آماده و تحویل استانداری دهد.

مقام ارشد اجرایی در کهگیلویه و بویراحمد در ادامه همین بحث تصریح کرد: آدم گاهی عددهای دهن پرکنی را از مسئولان در تلویزیون و رسانه‌ها در باب ایجاد اشتغال و سایر موضوعات می‌شنود که برای من حداقل جای سؤال است، من به این مدیران می‌گویم که تنها رقم آخر آماری را که اعلام می‌کنید آدرس بدهید تا من بروم و از نزدیک ببینم.

تناقض در ارائه آمار اشتغال از سوی کمیته امداد با آمار ارائه شده از سوی اداره کار، تعاون و رفاه موجب شد تا استاندار بگوید خدا به داد ما برسد.

* نشستن دور هم و تعارف کردن سودی به حال تولید و اشتغال ندارد

از دیگر حواشی این نشست وقتی بود که فرهادی، مدیرکل کمیته امداد با دفاع از عملکرد بانک‌ها، آمار پرداخت تسهیلات را راضی‌کننده دانست و گفت: بانک‌ها به آهستگی در حال قدم زدن هستند ولی ما انتظار داریم که بدوند هر چند با همین حرکت آهسته نیز به نتیجه مطلوب می‌‌رسیم. این اظهار نظر مدیرکل کمیته امداد با واکنش نسبتا” تند صابری مواجه شد که گفت: اینکه اینجا دور هم بنشینیم و تعارف کنیم چیزی عاید تولید و اشتغال نمی‌شود، کدام بانک همکاری داشته؟ اینکه من استاندار شفاف بگویم بانک‌ها تسهیلات پرداخت نمی‌کنند و شمای مدیر کل محترمانه‌تر بگویید ان‌شاء‌الله پرداخت می‌کنند دردی دوا نمی شود، اگر واقعا بانکی آمادگی پرداخت تسهیلات دارد، افراد جدید را ثبت‌نام کنید در غیر این‌صورت من جای مدیرکل کمیته امداد بود ثبت‌نام جدیدی انجام نمی‌دادم.

اعلام‌نظر برخی مدیران در مورد برخی سوء‌استفاده‌های افراد در دریافت تسهیلات متعدد به نام زن و بچه خود این‌بار نیز واکنش صابری را برانگیخت. وی خطاب به مدیران با بیان نمونه‌ای از یک طرح مورد تقاضا از سوی یک خانم گفت: ما مخالف اشتغال بانوان نیستیم و اتفاقا خیلی هم خوب است ولی لازم است شأن خانم‌ها در چنین مواردی رعایت شود که در این ارتباط مدیران طرح‌هایی که به نام یک خانم هست حداقل به خود زحمت دهند بپرسند که این طرح چه توجیهی دارد و چرا شوهر این خانم اقدامی نکرده است.

* پیاده‌روی استاندار زیر باران در بازار یاسوج/ گرانی ماهی و شلوغی بازار

از دیگر حواشی جالب این نشست اشاره استاندار به گشت و گذارش برای خرید یک دارو آن هم پیاده در زیر باران بود. استاندار گفت:‌ در این پیاده‌روی چیزی که برایم جالب بود شلوغی بازار و ازدحام مردم برای خرید بود که این موضوع بیش از هر چیز ساماندهی بازار و ایجاد بازارچه‌های عرضه محصولات با کیفیت نه عرضه محصولات بنجل آن هم تولیدات سایر استان‌ها را می‌طلبد.

قیمت زیاد ماهی نیز از حواشی بود که صابری به آن اشاره کرد و از این قیمت ابراز تعجب کرد که ماهی 10 هزار تومانی را چگونه باید خرید؟

صابری در حاشیه این کارگروه از مدیران خواست تا وعده سر خرمن به مردم ندهند، با مردم صادق و شفاف باشند و بدانند که در مرکز به استناد حرف‌ها و آمارهای ما مدیران تصمیم‌گیری می‌شود. اگر وزیر کشور امروز از من بپرسد در کهگیلویه و بویراحمد چه خبر است و من بگویم همه چیز امن و امان است و هیچ مشکلی نیست او هم خیالش راحت است و این موضوع در همه موارد صدق می‌کند که لازم است مدیران گزارشات واقع‌بینانه از حوزه کاری خود ارائه دهند.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد