www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1393/01/31

کد خبر: ۲۵۷۸۱۴

ساعت : 02:16

k-b.ir/257814

“به نام هنر، به کام سیاست”

سایت استان: سید امین صداقتی نیا

تجلیل از هنرمندان مقام آور استان در دو سال اخیر به همت حوزه هنری استان پنجشنبه شب گذشته در سالن همایش های هتل آزادی یاسوج برگزار شد.

در این همایش که با موضوع تجلیل از هنرمندان فعال و مقام آور استان در سال های گذشته برگزار شد چهره های سیاسی استان از جمله استاندار، معاون سیاسی و امنیتی، نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی و مدیر واحد روابط عمومی و امور بین الملل استانداری حضور داشتند.

DSC_0117

به نام هنر به کام سیاست

در این برنامه که به بهانه تجلیل از هنرمندان برگزار شد سخنرانان مدعوین سیاسی از جمله استاندار و نماینده مردم بویراحمد در مجلس شورای اسلامی و رییس حوزه هنری استان بود.
چه سیاستی در برنامه ای که با عنوان تجلیل از هنرمندان برگزار شد و به جز دو اجرای موسیقی و طنز برنامه هنری دیگری نبود دنبال می شد که با توجه به برخی شایعات مبنی بر برخی تغییر و تحولات در حوزه مدیریت کلان فرهنگی استان شاید تا حدی بتوان به این سوال پاسخ داد.

رونمایی از اثر «ملتجی بویراحمدی» کهن‌ترین نسخه خطی کهگیلویه و بویراحمد

فریدون داوری شاعر برجسته استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این‌که این اثر متعلق به ملتجی بویراحمدی است آن را مربوط به دوره محمدعلی شاه قاجار دانست که در آن هنگام ملتجی بویراحمدی 70 سال سن داشته است.
سراینده دیوان ایل احساس در ادامه افزود: ملتجی در سال 1216 هجری قمری این اثر را از خود بر جای گذاشته که توانستیم با همکاری هنرمندان هم استانی همچون عطا طاهری بویراحمدی، دکتر سیاهپور، افرازی و البته با همکاری و کمک مرحوم زنده‌یاد سید امرالله حسینی پدر خوشنویسی استان این کار را انجام دهیم.

تجلیل از کارکنان حوزه هنری استان

در قسمت اول اهدای جوایز این برنامه به هنرمندان فعال استان که به گفته رییس حوزه هنری استان به واسطه این نهاد دولتی حایز مقام های کشوری شده بودند تجلیل شد که اکثر این هنرمندان از کارکنان حوزه هنری استان بودند.

تجلیل از رسانه های اصلاح طلب

در این برنامه تنها از دو رسانه اصلاح طلب استان تجلیل شد و گویی دیگر رسانه های استان هیچ کدام اخبار مربوط به حوزه هنری استان را پوشش نداده اند و اگر چنین باشد فقط رسانه های اطلاح طلب اخبار حوزه هنری استان را پوشش می دهند.

از حواشی این برنامه می توان به عدم برگزاری قسمت دوم اهدای جوایز دیگر هنرمندان و اجرای برنامه شعرخوانی توسط یکی از شاعران استان به دلیل اتمام وقت اشاره کرد و گویی تجلیل از هنرمندان فقط بهانه ای بود برای برگزاری برنامه اصلی که به صورت ناملموس و زیرپوستی بر جو حاکم شد و آن هم حضور و سخنرانی سیاسیون و خط و نشان حوزه هنری به دیگر دستگاه های فرهنگی استان بود.

در این برنامه از خانم کوکب حاتمی شاعر پیشکسوت هم استانی تجلیل شد.

در برنامه تجلیل از هنرمندان مقام آور استان توسط حوزه هنری که استاندار و معاون ایشان حضور داشتند از هنرمندانی تجلیل شد که از حضور در برنامه تجلیل از هنرمندان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان منع شده بود و مجوز مرخصی آن ها صادر نشده بود.

رسانه عهد اخوت با هیچ شخص و جناحی نداشته و بر طبق رسالت کاری خود با دید منصفانه و بی غرض بر اطلاع رسانی و نقد منصفانه و کمک در رفع معضلات و مشکلات و پیشگیری از بروز هرگونه اختلافی اهتمام دارد که باتوجه به برگزاری دو مراسم تجلیل از هنرمندان از دو نهاد فرهنگی استان در روزهای اخیر و بروز برخی اتفاقات نادر در این برنامه ها چند سوال پیش می آید که:

آقای استاندار؛ شما که در مراسم تجلیل از هنرمندان که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در کمتر از دو هفته پیش برگزار شد حضور نداشته و درخصوص عدم صدور مجوز مرخصی به برخی کارکنان هنری استان برای حضور در این برنامه که طبق قانون همه دستگاه های دولتی ملزم به صدور مرخصی برای حضور کارکنان خود در برنامه های فرهنگی و هنری هستند سکوت کردید و امروز با اطرافیان در جلسه تجلیلی شرکت می کنید که هنرمند فقط بهانه ای بود برای برگزاری این جلسه و حتی زمان صحبت هم به آن ها داده نشد.

آقای خادمی؛ آیا حضور شما در برنامه ای که به قول خود شما و حاج زارع هیچ گونه آمادگی جهت سخنرانی در این مراسم را نداشتید و در مقابل همین تریبونی در اختیار هیچ هنرمندی برای گفتن مشکلات قرار نمی گیرد کمی غیرمنصفانه نیست؟

بی شک بروز اختلاف نظر و عقیده در میان مدیران فرهنگی و هنری استان و هیچ گونه تلاشی برای برطرف کردن این اختلافات باعث بروز اتفاقاتی خواهد شد که تنها قربانی آن هنرمندان خواهند بود.

در سال های گذشته هنرمندان استان کهگیلویه و بویراحمد بارها شاهد فراز و نشیب ها و بی مهری های مسئولان وقت درخصوص هنر و هنرمند بودند که با تغییر در برخی مدیریت ها و فرآیندهای مدیریتی و تشکیل انجمن ها و هویت بخشی به هنرمندان شاهد رشد ملموس و قابل قبول هنر در این استان بودیم که نمود آن را می توان به صورت کاملا آشکار توسط هنرمندان این استان با حمایت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حوزه هنری استان در سطوح مختلف ملی و منطقه ای دید.

هنرمند واقعی این استان هرگز خود را وابسته به هیچ حزب و گروه و شخصی ندانسته و اکنون که شرایط و زمینه اینگونه فراهم شده و نور امیدی بواسطه تغییر در سیاست های کلان فرهنگی برای آن ها تداعی شده گویی دامن زدن به برخی اختلافات و حب و بغض های شخصی غیر منصفانه و به دور از منش هنری بوده و ظلم در حق هنرمند این آب و خاک است که نیازمند نگاه ظریف تر مدیران کلان استانی می باشد.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.