www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1393/07/12

کد خبر: ۳۷۹۱۹۸

ساعت : 12:29

k-b.ir/379198

دلهره ای به درازای یک سال تحصیلی

آغاز سال تحصیلی با شور شوق خاصی برای دانش آموزان و والدین همراه است اما عبور و مرور دانش آموزان در مدارس حاشیه جاده ها دلهره ی همیشگی والدین است.

رفت و آمد دانش آموزان در حاشیه جاده ها همیشه در حد دلهره و نگرانی نمی ماند ،برخی مواقع به حادثه دلخراش و خاطره ای تلخ تبدیل می شود،زیرا در برخی مناطق نظیر کهگیلویه وبویراحمد از تعداد دو هزار و 800 آموشگاه بیش از یکهزارو 200 آموزشگاه در حاشیه جاده ها ساخته شده که از این تعداد 400 آموزشگاه در حاشیه جاده های پر تردد واقع شده اند.

عکس: امین صداقت

عکس: امین صداقت

ساخت مدارس در حاشیه جاده ها تاکنون بسیاری از خانواده ها را داغدار و دانش آموزان زیادی را به کام مرگ فرستاده است.

موضوعی که می شود با آموزش و احتیاط متقابل رانندگان و دانش آموزان تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کرد.

یک شهروند یاسوجی در این زمینه می گوید: بیشتر مدارس شهر یاسوج در حاشیه خیابان ها قرار دارند و دانش آموزان زیادی برای رفتن به مدرسه باید از عرض جاده های پر ترافیک عبور کنند.

یکی از اهالی روستای دشتروم بویراحمد نیز می گوید : به علت اینکه مدرسه روستا در یک سمت و خانه های در سمت دیگر جاده ارتباطی قرار گرفته و پل عابر پیاده ر این نقطه وجود ندارد و تاکنون چند دانش آموز در این روستا بر اثر تصادف با وسایل نقلیه جان خود را از دست داه اند.

محمود امینی شهروند گچسارانی می گوید: وقتی دانش آموز بی تجربه ای وارد مدرسه می شود قبل از آموزش مطالب درسی باید نخست به آنان آموخت که چگونه و با استفاده از چه ابزارهای می تواند از جان خود حفاظت کند ضمن این که متولیان مربوطه نیز باید امکانات و امتیازهای را فراهم کنند که دانش آموزان مدارس غیرایمن در پناه آنها از هر گونه خطری مصون باشند.

وی افزود: هر روز که فرزندم به مدرسه می رود خود و خانواده ام اضطراب دارند که مبادا هنگام عبور از جاده دچار سانحه شوند.

عکس: امین صداقت

عکس: امین صداقت

امینی ابراز داشت: بیشتر خانواده هایی که مدرسه فرزندشان در حاشیه راه قرار دارد برای رفت و برگشت از مدرسه آنها را همراهی می کنند تا مبادا هنگام عبور از عرض جاده دچار سانحه شوند در حالی که اگر پل هوایی در این مسیرها نصب شود دغدغه ی والدین کمتر خواهد بود.

رییس پلیس راهور کهگیلویه و بویراحمد گفت: پلیس موظف به برقراری آرامش و امنیت ترافیکی برای حفظ جان دانش آموزان است.

سرهنگ ابوالحسن ملکی افزود: با توجه به اینکه مدارس در همه نقاط شهرهای کهگیلویه و بویراحمد پراکنده هستند وظیفه پلیس را سنگین تر کرده است.

وی بیان کرد: یکی از وظایفی که ما به عنوان پلیس راهنمایی و رانندگی بر عهده داریم ارائه آموزش های اولیه عبور از خیابان است که آماده ایم آن را در اختیار مدارس قرار دهیم.

سرهنگ ملکی اظهار کرد: یکی از عوامل کاهش تصادفات در مدارس حاشیه جاده ها و خیابان ها آموزش به رانندگان سرویس های مدارس است که امسال این برنامه را در دستور کار قرار داد ه ایم.

وی ادامه داد : دانش آموزان و اولیای آن ها باید از طریق رسانه ها آموزش های لازم را برای عبور و مرور دانش آموزان در طول سال تحصیلی در معابر و خیابان ها ببینند.

رییس ایمنی و ترافیک اداره کل حمل و نقل و پایانه های کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: طرح ایمن سازی فیزیکی و فرهنگی مدارس حاشیه راه های اصلی و فرعی در 30 مدرسه دارای اولویت این استان هشتم مهر امسال اجرا می شود.

فرزاد فرهی افزود: این طرح در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری اجرا می شود.

وی بیان کرد: در این طرح و در بخش نرم افزاری آموزش مفاهیم ترافیک، اهدای تجهیزات ایمنی مانند لباس و کیف شبرنگ دار، کتاب های آموزشی، نوشت افزار با پیام های ایمنی و بازی های آموزش ترافیکی رایانه ای به دانش آموزان ارایه می شود.

عکس: امین صداقت

عکس: امین صداقت

وی نصب تابلو های راهنمایی و رانندگی، نصب علایم افقی و عمودی شامل چراغ خطر و خط کشی عابر پیاده را از بخش های سخت افزاری این طرح عنوان کرد.

فرهی اظهار کرد:برای اجرای طرح ایمن سازی مدارس حاشیه راه های اصلی و فرعی کهگیلویه و بویراحمد دو میلیارد ریال اعتبار هزینه خواهد شد.

وی ارتقای فرهنگ و آگاهی های ترافیکی بین قشر آسیب پذیر و کاهش تلفات عابران پیاده به ویژه دانش آموزان مدارس حاشیه جاده ها را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

فرهی گفت: وضعیت مدارس باید به گونه ای باشد که تنها دغدغه خانواده ها و مسوولان تحصیل و پیشرفت علمی دانش آموزان باشد.

در این میان مدارس روستایی کهگیلویه و بویراحمد که بیشتر آنها در حاشیه جاده های ارتباطی واقع شدند هر ساله شاهد پرپر شدن دانش آموزانی است که با هزاران امید و آرزو سال تحصیلی خود را شروع می کنند.

از تعداد دو هزارو 800 آموشگاه در کهگیلویه و بویراحمد بیش از یکهزارو 200 آموزشگاه در حاشیه جاده ها ساخته شده که از این تعداد 400 آموزشگاه در حاشیه جاده های پر تردد واقع شده است.

یکی از این مدارس پر خطر مدرسه ابتدایی روستای حیسن آباد دشتروم است که در کنار محور ملی یاسوج – بابا میدان واقع شده است که در طی چهار سال اخیر بیش از پنج دانش آموز بر اثر تصادف جان خود را از دست داده اند.

به هر ترتیب آمار تکان دهنده سوانح دانش آموزی مسئله ای است که نمی توان به راحتی از کنار این مهم گذشت و باید با تخصیص اعتبارات بیشتر نسبت به ایمن سازی مدارس و ارائه آموزش های ترافیکی تلاش شود.

فرمانده پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: در سال ۹۲ ، ۸۴ درصد تصادفات منجر به فوت درون شهری مربوط به عابرین پیاده بوده است و ۳۵ درصد از تصادفات برون شهری منجر به فوت هم عابرین پیاده بوده اند که در مجموع ۲۵ درصد تصادفات منجر به فوت درون و برون شهری عابرین پیاده بوده اند.

سرهنگ منوچهر سیاهپور افزود: از این میزان ۳۴ درصد دانش آموزان بوده اند که این آمار ضرورت و اهمیت بحث ایمن سازی مدارس را ضروری کرده است.

وی بیان کرد: سه عامل جاده ، خودرو و انسان از عوامل اصلی تصادفات هستند که انسان مستقیم و غیر مستقیم در هر سه عامل دخیل است.

مدیر کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: آموزش دانش آموزان برای عبور از خیابان نقش مهمی در کاهش تصادفات مدارس حاشیه جاده ها دارد.

هادی زارع پور اظهار کرد: دانش آموزان به دلیل سن کم و نداشتن آشنایی کافی قشر آسیب پذیر جامعه ( عبور و مرور ) در جاده ها هستند .

وی عنوان کرد: اجرای طرح پلیس مدرسه ( گذربان مدرسه) تا حد زیادی می تواند با راهنمایی دانش آموزان و رانندگان جلوی بسیاری از حوادث ناگوار را بگیرد.

زارع پور ابراز داشت:ضمن بالا بردن ضریب ایمنی مدارس حاشیه جاده ها، ایجاد تاسیساتی برای حفاظت جان دانش آموزان همانند احداث پل های عابر پیاده روی جاده ها یا نصب وسایل هشدار دهنده امری ضروری است.

به هر حال الگوسازی برای تغییر در رفتار انسان ها به ویژه از طریق ارائه اصول آموزشی برای کاهش سوانح و حوادث جاده ای و ایمن سازی مدارس حاشیه راه ها امری ضروری است.

راهکاری که به نظر می رسد علاوه بر گسترش فرهنگ ایمنی و ترافیک در جامعه موجب کاهش دلهره والدین و آسودگی خیال دانش آموزان خواهد شد.

منبع:ایرنا

یک پاسخ به “دلهره ای به درازای یک سال تحصیلی”

  1. شرگ الله گفت:

    آخه اگه پل عابر پیاده برای فرزندان وطن ساخته بشه دیگه بودجه ای باقی نمی مونه برای کمک به ………….!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.