www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1393/08/10

کد خبر: ۳۸۸۷۷۸

ساعت : 12:33

k-b.ir/388778

دیپلماسی رابطه‌ایی یا قید قرعه؟

سایت استان: محسن یزدانی

در آشفته بازار سیاست ، عده ای سر و دست می شکنند و عده ای سر و دستشان شکسته می شود به امید و آرزو ی واصل شدن به آمال چند روزه و چند ماهه سیاسی و پالیسی، که در این گرد و باد سیاسی سر شکستن ها و دست بستن ها ، خوشبختانه گروهی با ارابه ارادت ، به اراحه می رسند و ناباورانه جلوه رعیتی را در جولان اربابی می بینند و ارتعاش اقتدار اکتساب شده را تا ارتفاع ، ارتقاء داده تا زخم التماس ، التیام یابد و متاسفانه گروهی ناکام و ناامید با پرداخت هزینه های گزاف حیثیتی ، خدشه بر وجه اجتماعی ، آبروریزی سیاسی و متحمل شدن ضرر و زیان های اقتصادی مجبور به ترک صحنه می شوند. جای بسی تاسف است که جولانگاه سیاست ، نه سر می شناسد و نه سنگ ، نه دست می شناسد و نه دسیسه ، نه زمان و نه مکان ، نه روز و نه روزه و نه روضه ، و عاشقان و دلالان این عرصه از تمام پلکان و پله های این پل می گذرند فقط برای پهلو گرفتن در پایگاه و پایانه قدرت و موقعیت . از اولین روزهای این نظام مقدس ، بعضی ها پرستوی این مسیر نامیسر شدند و سال ها پر زدند در این مسابقه و میتینگ ، و به شکل مستمر میدان دار این میان پرده شدند و مسموم این میثاق . همه جور نیش را نوش جان کردند ، بس بال ها زدند و چه بال هایشان زده شد ، به امید یک روز پرواز در این میدان. آنها از قدرت خویش و خویش ((تبار گمانی و قوم مداری)) به قدرت رسیدند و قدرت را به قدر دانی واداشتند. آری در تعریف قدرت گفته اند: « توانایی واداشتن دیگران به انجام کاری » که در این داد و ستد و چانه زنی و دلالی سیاسی ، نقش نمایندگان محترم مجلس ، قابل تحسین است و حداقل در بیرون از مجلس به نقش تصمیم سازی و تصمیم گیری خود ، پیرامون مسائل شخص المنفعه جامه عمل می پوشند.!! با توجه به جکیده بالا ، به تجزیه و تحلیل طیف های قدرت که از بدو انقلاب تا کنون ، یا متصدی قدرت بوده و یا مترصد فرصت جهت رسیدن به قدرت بوده اند می پردازیم: از ابتدای حکومت اسلامی تا کنون ، سه گروه در سه رأس مثلث و هرم قدرت چه از جهت مرکزی ، و چه پیرامون مرکز و یا نیمه متمرکز قرار گرفتند:

1- کسانی که صادقانه و مسئولانه برای رضای خدا و رضایت مردم و خدمت به آنها بدون توجه به پوست و ظاهر قدرت و نمادهای پالسی و سیاسی آن پا به عرصه خدمت گذاشتند نه قدم در وادی قدرت ، آنها هر جا دیدند که دیگر به درد مسئولیت نمی خورند کنار کشیدند و مسیر را برای دیگران باز گذاشتند و از قدرت و پست و مقام و موقعیت به عنوان ارث و میراث نگاه نکردند.

2- گروه دوم کسانی که با توجه به مقتضیات زمان و مکان ، به نرخ روز نان خوردند و نام بردند و هر چند سال یک بار پوست انداختند و از مثلث زر و زور و تزویر ، برای خود و خویشان ، معبر و منبر ساختند. آنها مسئولین بی مسئولیتی بودند که خدمت را برای رسیدن به قدرت لحاظ می نمودند. این گروه کسانی بودند که با جامه تظاهر ، به حفظ جایگاه پرداختند و از اول انقلاب تا کنون به ایفای نقش پرداختند و از نسبیت خدمت به قدرت ، و از سکوی قدرت به ثروت دست یازیدند.

3- گروه سوم تشنگان قدرت بودند که از هر دست آویزی برای رسیدن به آن تعلل نکردند و با تهدید و تطمیع و تحقیر خود و دیگران ، خواب به چشمشان فرو نرفت و شب را از روز باز نشناختند و ذکر و فکر آنها رسیدن به قدرت و سیاست گردید ، قدرت و سیاست هیچ گاه آن ها را سیراب ننمود و نخواهد کرد و حاضر شدند جهت رسیدن به مقام و موقعیت ، حیثیت ، حرمت و شرافت خود را به خطر اندازند ، آن هم به خاطر نشستن چند روز پشت میزی چوبی ، ولو فرجام آن چوبی به کمر و یا داری چوبی باشد. هیچ گاه دغدغه خدمت به ذهنشان خطور نکرد ، هیچ گاه مردم را ندیدند و آنچه برایشان فاکتور و ملاک بود سناریوی قدرت ، ثروت و احترام بود. از چشم زخم ها باز نایستادند، و مطمئنا تا قدرت هست و آنها هستند چانه خواهند زد. جناب استاندار : هر روز ، روزنامه ها و نشریات ، سایت ها و شبکه های اجتماعی و… از آمدن و رفتن ها ، از عزل و نصب ها ، از پیش پرده ها و پشت پرده ها ، از رایزنی ها و پا در میانی ها ، از باند و جناح بازیها ، از تهدید و تطمیع ها ، از تحقیر ها ، از تبارگمائی و قوم سالاری و از رویکرد های عشیره ای و طایفه ای سخن میگویند و پرده برمیدارند ، آن هم برای رسیدن به یک منصب مدیر کلی و یا معاونی و یا رئیس یک اداره و … که قظعا وقت بسیاری از حضرتعالی به عنوان مقام ارشد استان در این راستا گرفته می شود و باعث درگیر شدن و دغدغه و تشویش ذهن و فکر و هدر رفتن وقت جنابعالی و مجموعه همکارانتان می گردد. یقینا بسیاری از این متقاضیان ، رابط ها ، دلالان ، دوستان و … از شما ناراحت و نگران می شوند ، لذا جا دارد تا حضرتعالی بعنوان مقام ارشد استان جهت جلوگیری از ابعاد منفی قضیه ، دفتر و یا سایتی راه اندازی نموده تا این متقاضیان محترم اسمی نوشته و حداقل نام خود را در این لیست ببینند ! و راه کارهای لازم را برای انتصاب و انتخاب متقاضیان ارائه نمایند و اگر در این مسیر توافقی حاصل نشد لااقل قرعه ای بزنید تا نه آنها و نه دلالان و نه رابط ها ناراحت شوند و نه نمایندگان عزیز بیش از هر کسی دلخور شوند و خدای نکرده شما و مسئولین زیربط ، به جهت دخل و تصرف عمدی و سهوی دچار عذاب وجدان نشوید و مطمئن باشید که تفاوتی در نحوه انتخاب و خود منتخبین از جهت راه کارهای ارائه شد«دیپلماسی رابطه ایی » و راه حل ارائه شده « قرعه » دیده نمی شود و آنچه در این حال و هوی بیش از هر چیز خودی نشان می دهد سایر فاکتورها بر اساس دیپلماسی رابطه ایی یا گروههای فشار و مثلث زر و زور و تزویر می باشد که نهایتا منجر به انتخاب و انتصاب های کورکورانه می شود و آن چیزی که هیچگاه دیده نخواهد شد انتخاب بر اساس شایسته سالاری و حاکم شدن عقل و منطق در این جولانگاه است . پس بهترین راه حل ثبت نام از همه متقاضیان و قید قرعه می باشد . مطمئن باشید که در ارائه مطالب بالا حقیقتی نهفته است که باعث تلخی است و شاید جنبه تلخند به خود گیرد و به مذاق بعضی ها خوش نیاید.

دسته بندی: آخرین اخبار / عزل و نصبها / مقالات

کلید واژه‌ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.