www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1394/06/04

کد خبر: ۵۱۶۰۹۵

ساعت : 10:02

k-b.ir/516095

پزشک هم‌استانی: حرفه پزشکی توان کمک به ادامه حیات مردم را دارد/ از مهمترین شاخصه‌های پزشک خوب تعهد و تخصص است

یکم شهریور سالروز بزرگداشت بوعلی سینا به عنوان روز پزشک در تقویم کشورمان ثبت شده است و این بهانه ای شد تا جهت قدر دانی از پزشکان مجاهد و زحمت کش با یکی از این بزرگواران هم صحبت شویم.

کیان دهرابپور متولد 1355 پزشک عمومی و مدرس دانشگاه و از مدیران حوزه سلامت کهگیلویه و بویراحمد است که با ارائه خدمات داوطلبانه در نهادها و موسسه های عام المنفعه به عنوان یک پزشک خیر شناخته می شود.

13674_567

در زیر گفت و گو با این پزشک کهگیلویه و بویراحمدی را بخوانید.

به عنوان سوال اول خود را معرفی کنید؟

کیان دهرابپور هستم متولد 1355ساکن شهر یاسوج، پزشک عمومی و مدرس دانشگاه هستم

سوال- از چه زمانی به فکر حرفه پزشکی بودید؟

چون در دوران تحصیل از لحاظ درسی جزو دانش آموزان ممتاز و شاگرد اول بودم ظرفیت پزشک شدن را داشتم هر چند دلایل دیگری چون محرومیت استان و نیاز به نیروی متخصص، سطح بالای علمی و پویایی حرفه پزشکی و جایگاه خدمت گذاری به مردم در پزشک شدنم تاثیرگذار بوده است.

سوال-اگر بخواهید برای تحصیل و آینده فرزندتان تصمیم گیری کنید چه شغلی را به او پیشنهاد می دهید؟

فرزندم را تشویق می کنم در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد ولی معتقد هستم هر انسانی استعداد و علاقه خاصی دارد و نباید او را به انتخاب رشته خاصی مجبور کرد.

سوال- شما در خصوص شغل پزشکی چه نظری دارید؟

با توجه به آیه 32 سوره مائده که خداوند متعال می فرماید: اگر جان انسانی را نجات دهی مانند این است که جان تمام انسان ها را نجات داده ای و حرفه پزشکی توان کمک به ادامه حیات مردم را دارد و قطعا از ارزش بالایی برخوردار است بخصوص وقتی پزشک با نوع دوستی و انسانیت دردی را از انسانی برمیدارد ارزش این حرفه مشخص می شود.

سوال- لطفا به صورت تیتر وار مسئولیت های که در حوزه سلامت داشته اید را بیان کنید؟

بنده تقریبا از 10 سال پیش وارد حوزه مدیرت و مسئولیت پذیری بهداشت و درمان شدم و مسئولیت هایی چون رئیس مرکز بهداشتی درمانی مادوان، معاون فنی و جانشین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویر احمد، مدیرکل انتقال خون استان، رییس بیمارستان های شهید رجایی و امام سجاد(ع) یاسوج، جانشین و معاون مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد و مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان دانشگاه علوم پزشکی استان را داشته ام.

سوال- باتوجه به فعالیت های اجتماعی و داوطلبانه ای که در امر خدمت رسانی به مناطق محروم داشته اید بفرمایید چه مسئولیت ها و خدماتی ارائه داده اید؟

عضو هیات رییسه و نائب رئیس خیرین سلامت استان، عضو هیات امنای مجمع خیرین سلامت کشور، عضو شورای بسیج جامعه پزشکی و مسئول کمیته درمان وعضو هیات رییسه بسیج سپاه فتح هستم و با نهادهای چون هلال احمر در داخل و خارج از کشور فعالیت های داوطلبانه و انسان دوستانه انجام می دهم.

همچنین با همکاری بسیج جامعه پزشکی استان سه بیمارستان صحرایی در مناطق محروم راه اندازی کردیم و هر چند وقت یک بار پزشکان و متخصصان را برای درمان افراد نیازمند به این مناطق می بریم.

سوال- با توجه به حساسیت شغل پزشکی که با جان انسان ها سر و کار دارد به همکاران خود چه توصیه ای دارید؟

من به پزشکان که افراد نخبه جامعه هستند توصیه می کنم با توان تخصصی و انسانی خود در جهت کمک به مردم از هیچ کوششی فروگذار نکنند و با مشارکت در فعالیت های اجتماعی به مردم محروم کمک کنند چون انقلاب ما انقلابی فرهنگی و مردمی است و جامعه پزشکی باید در تحقق اهداف انقلاب و ریشه کنی محرومیت تلاش کند.

سوال- بنظر شما پزشک خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

مهمترین شاخصه های پزشک خوب تعهد و تخصص است چون تخصص بدون تعهد کارایی لازم را نخواهد داشت و خروجی این تعهد و تخصص جوری باید باشد که از مشکلات مردم گره گشایی بکند.

سوال-در حوزه بهداشت و درمان افراد مختلفی فعالیت دارند بنظر شما بیشترین کار و زحمت این حوزه بر عهده چه افرادی است؟

کارکنان همه زحمت می کشند از نگهبان و خدمه گرفته تا کادر پزشکی و پرستاران زحمات تلاش می کنند ولی هر اندازه درجه علمی و مسئولیت افراد بیشتر باشد استرس کار و وظیفه فرد سنگین تر است.

سوال-لطفا از دوران خدمت خود خاطره ای تعریف کنید؟

در سال 1384در سرکشی از مناطق شهرستان گچساران متوجه شدم در منطقه چاه تلخ باشت مادر بارداری دچار فشارخون بارداری شده و به دلیل سطح پایین اقتصادی و مالی در درمانگاه بستری نشده است و با پیگیری های بنده یک آمبولانس خانم باردار را به بیمارستان منتقل کرد و بعد از عمل سزارین مادر و فرزند از مرگ نجات پیدا کردند وقتی جان دو انسان را از مرگ نجات دادیم و از بی مادر شدن یک خانواده 10 نفر جلوگیری شد احساس خوبی داشتم.

سوال – اولین چیزی که با شنیدن کلمات زیر به ذهن شما میرسد کدامند؟

بیمار؟ نیازمند کمک

مرگ؟ پل بین دنیا و آخرت

زندگی؟ فرصت خوبی برای سعادت در آخرت

جوانی؟ بهترین فرصت ارتقاع مادی و معنوی

فقر؟ برخی جاها آزمایش الهی

نظر شما در مورد رسانه ها و نقش آنها در حوزه سلامت چیست؟

سلامت رفاه کامل جسمی، روحی و اجتماعی است و تنها 20 درصد از این سلامت برعهده دانشگاه علوم پزشکی است 80 درصد به مردم، رسانه ها و نهادهای دیگر برمی گردد که در این میان رسانه ها نقش تعیین کننده ای دارند و باید با انتقاد سازنده و اطلاع رسانی ما را در سلامت جامعه یاری کنند.

سخن آخر؟

پزشکان شکرگزار خداوند باشند که چنین استعدادی در وجود آنها نهفته است و با استفاده از دوبال تعهد و تخصص به مردم خدمت رسانی کنند تا در دنیا و آخرت سعادتمند شوند.

همانگونه که مقام معظم رهبری که فرمودند: کسی که بیمار دارد نباید بجز درد بیماری درد دیگری داشته باشد.

منبع:چهارفصل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.