www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1394/09/18

کد خبر: ۵۲۶۳۱۸

ساعت : 10:17

k-b.ir/526318

دانشجو می‌گردد می‌میرد شغلی نمی‌یابد/ حواشی روز دانشجو در دهدشت

مراسم گرامی‌داشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی دهدشت با حضور مسئولان شهرستان کهگیلویه برگزار شد.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهدشت ترجیح دادند در روزی که به نامشان اطلاق دارد فارغ از هیاهوی سیاسی مشکلات واحد دانشگاهی خود را به گوش مسئولان برسانند.

۱۶ آذرماه در تقویم ایران اسلامی روزی به باد ماندنی و یادآور خروش اعتراض و مقاومت دانشجویان انقلابی علیه سیاست‌های مداخله‌جویانه استکبار بود.

این روز فرصتی دوباره برای بررسی هویت تاریخی و رسالت ملی و دینی دانشجو است تا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سه دانشجوی شهید به نام‌های شریعت‌رضوی، قندچی و بزرگ‌نیا به عنوان نماد عدالتخواهی دانشجویان استکبارستیزی و مبارزه با استبداد در اذهان مرور شود و نشان می‌دهد هویت جنبش دانشجویی عدالتخواهی است.

دانشجویانی که در سنگر علم مشغول به تحصیل می‌باشند این مکان مقدس علمی خود را به عنوان دژهای مستحکم و سنگرهای شکست‌ناپذیر درآورده و چه در گذشته، امروز و آینده از میهن اسلامی دفاع می‌کنند.

بنیانگذار انقلاب اسلامی دانشگاه‌ها را از جمله مهمترین مراکزی می‌دانستند که نقش عمده در استقلال و یا وابستگی کشور دارند و از دانشجویان به جوانان روشنفکر، جوانان ارزنده اسلام دانشجویان مسلمان و مبارز، قوه متفکره ملت و فرزندان ایران نام می‌برد و برای دانشجو ارزش قائل است.

همان‌طور که امام بزرگوار معتقد است نجات دانشگاه از انحراف، نجات ملت و کشور است جا دارد دانشجویان به خصوص در این ایام به بازخوانی افکار و اندیشه‌های معمار انقلاب توجه ویژه داشته باشند.

مراکز دانشگاهی کشور در روز دانشجو شاهد برپایی مراسم ویژه بزرگداشت این روز مهم بود و دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی دهدشت نیز طی مراسمی آرام و به دور از تنش سیاسی گرد هم آمدند و در تریبون آزاد به بیان دغدغه‌ها و درد دل‌های خود پرداختند.این مراسم هر چند در قضایی سرد و بدون جنجال برگزار شد اما حاشیه‌هایی داشت که در ادامه می‌ِآید.

* جای بنر تبریک روز دانشجو در محوطه دانشگاه خالی بود و این کم‌لطفی مسئولان دانشگاه آزاد باعث دلخوری دانشجویان شد.

* تأخیر یک ساعته در برگزاری مراسم به علت قطع برق دانشجویان میهمانان و مدعوین را در محوطه دانشگاه و در هوای سوزناک به انتظار نشاند و همین تأخیر موجب تنگی وقت برای ایراد سخنان سخنران مراسم شد. امیدعلی نوروزی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد دهدشت که قرار بود به آسیب‌شناسی جنبش دانشجویی و نقش دانشجو در عرصه‌های مختلف را تشریح کند به علت کمبود وقت مجبور شد تنها شنونده درد دل‌های دانشجویان شود.

* یکی از دانشجویان از سخنان معاون فرهنگی دانشگاه که در جلسه‌ شورای فرهنگی نسبت به الزامی نبودن پوشش خانم‌ها در محیط دانشگاه نکاتی مطرح کرده بود واکنش نشان داد و گفت: آقای نوروزی موضع خود را در این باره بیان و روشن کند که البته نوروزی معاون فرهنگی دانشگاه ضمن ابراز ناراحتی از انتقال مباحث مطروحه در یک نشست داخلی به بیرون با بیان اینکه این موضوع را پیگیری خواهم کرد، گفت: تحت هیچ شرایطی این سخن را نگفتم؛ برخلاف دانشگاه‌های دولتی که پوشش چادر آزاد است، اما دانشجویان واحد ما مفتخرند که به این پوشش مقید هستند.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی دهدشت با بیان اینکه حجاب اسلامی را برای خانم‌ها و آقایان لازم می‌دانم، افزود: در آن جلسه گفتم به صورت موردی مادران دانشجویان که سن آن‌ها حداقل به ۵۰ هم می‌رسد و با پوشش مناسب و اسلامی وارد محیط دانشگاه می‌شوند پوشش چادر نیازی نیست.

البته نوروزی در ادامه این حساسیت را«مته به خشخاش گذاشتن» دانست و تصریح کرد: در همین دانشگاه پیام نور کنار ما که با بودجه دولتی می‌چرخد پوشش دانشجو آزاد است. این‌جا که با پول دانشجو اداره می‌شود در چارچوب موازین اخلاقی باید آزادی عمل بیشتر باشد نه محدودیتی ایجاد کنیم که باعث انزجار شود.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی دهدشت افزود: دانشگاه آزاد مفتخر است که به این سمبل و نماد حجاب احترام می‌گذارد.

* دانشجوی دیگری از نبود تجهیزات رشته برق در این واحد دانشگاه انتقاد کرد و گفت: بنده با معدل ۱۷ در رشته کارشناسی برق تحصل می‌کنم در حالی که تفاوت بین کنتور تک فاز و سه فاز را بلد نیستم.

وی با بیان این‌که امکانات و تجهیزات کارگاهی در این واحد ضعیف است افزود: آیا نباید دانشگاه زیرساخت‌های آموزش مهارت‌های فنی برای رشته‌های بکار گرفته شده را داشته باشد؟ مگر شهریه‌ای که از دانشجویان این واحد دریافت می‌شود با شهریه مرکز تهران تفاوتی دارد؟ چرا کارگاه‌های ما فاقد امکانات است؟

این دانشجوی رشته برق با اشاره به پرداخت حداقل یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر ترم و آینده مبهم مدارک تحصیلی، تصریح کرد: مدرک گرفتن برای جوانان این دیار مانند اسلحه بدون تیری است که بر کمر نقش می‌بندد.

* دانشجوی دیگری از سر درب دانشگاه به هویت و شناسنامه مرکز دانشگاهی نام برد و گفت: متاسفانه مسئولان دانشگاه برای نصب کانکس نگهبانی هزینه ۲۰ میلیونی کردند اما فکری به حال سر درب دانشگاه نکردند و این در حالی است که دانشجویان غیر بومی پذیرش شده در رشته‌های تحصیلات تکمیلی برای تحصیل به این‌جا می‌آیند.

* سخنان حجت‌الاسلام حسینی امام جمعه دهدشت که به خوبی نقش و جایگاه دانشجویان دیروز در پیروزی انقلاب و وظایف دانشجویان امروز به عنوان سرمایه‌های ملی در حفاظت از نظام اسلامی و انقلاب را مورد تبیین قرار می‌داد یکی از دانشجویان را به واکنش واداشت؛ این دانشجو گفت: دانشجو را سرمایه ملی می‌دانید اما با کدام امکانات و با چه حمایتی؟

این دانشجو با بیان این‌که دانشجوی سال ۳۲ برای دفاع از آرمان‌هایش خون داد و به شهادت رسید تصریح کرد: آیا دانشجوی امروز که حقش را فریاد می‌زند مرتکب گناه می‌شود و اعتراضش خیانت است؟خیانت واقعی را مسئولان می‌کنند که وجدانشان بیدار نیست تا بفهمند دانشجو چه دردی می‌کشد.

وی با اشاره به شعار دانشجویان در زمان انقلاب که فریاد می‌زند« دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» گفت: مشکلات و معضلات فارغ‌التحصیلان ما باعث شده شعار دانشجویان نسل امروز به « دانشجو می‌گردد می‌میرد شغلی نمی‌یابد» تبدیل شود.

* برگزاری متینیگ‌های سیاسی هم فضای مراسم را تحت شعاع خود قرار داد آن‌جا که دانشجویی معضلات شهرستان کهگیلویه را مورد اشاره قرار داد و گفت: در شهرستانی که هیچ گونه زیرساخت اقتصادی ندارد هر هفته شاهد برگزاری میتینگ‌‌های سیاسی هستیم که دردی هم از معضلات دوا نمی‌کند.

وی افزود: به جای این برنامه‌های فاقد خروجی همایش‌هایی در بررسی مشکلات و معضلات شهرستان برگزار و از کاندیداهای مطرح انتخاباتی برای ارائه برنامه‌های خود در برون رفت شهرستان از بن بست دعوت شود.

در ادامه این مراسم خدارحم شفیعی مطلق معاون پژوهشی دانشگاه و بهره‌بر معاون آموزشی در جواب مشکلات یاد شده نکاتی را مطرح کردند.

مصطفی بهره‌بر تجهیز کارگاه‌ها و تامین امکانات را منوط به حضور فعال و مستمر دانشجویان در کلاس درس دانست و گفت: دانشجویان باید علل و عوامل مشکلات را تحلیل کنند. اگرچه اشکالاتی وجود دارد اما تلاش مسئولان دانشگاه بر این است که کمتر شود.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی دهدشت تصریح کرد: اگر خواهان کیفیت آموزش هستید انتخاب واحد را به موقع انجام دهید و در کلاس‌ها حضور مستمر داشته باشید.

معاون پژوهشی دانشگاه نیز خرید تجهیزات را در حد وسع خواند و خاطرنشان کرد: امسال به جای خرید ۹۰ میلیون تومان ۱۲۰ میلیون تجهیزات خریداری شده است.

IMG_9158

IMG_9163

IMG_9164

IMG_9166

IMG_9195

IMG_91261

 IMG_91291

IMG_91391

IMG_91572

منبع: کبنا

گزارش از: طیبه سعادتی‌نیک
عکس: کیوان سروش مقدم

دسته بندی: آخرین اخبار / تیتر یک

کلید واژه‌ها: / /

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.