www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1394/11/28

کد خبر: ۵۳۳۰۹۴

ساعت : 09:12

k-b.ir/533094

نرخ بی‌سوادی در کشور به کمتر از 5 درصد رسید

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به رشد 95 درصدی سوادآموزی در کشور گفت: بر این اساس نرخ بی‌سوادی در کشور به کمتر از 5 درصد رسید.

 

علی باقرزاده پیش از ظهر امروز در نشست پشتیبانی نهضت سواد‌آموزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: بر اساس سرشماری سال 90 از جمعیت 10 تا 49 سال در کشور 3 میلیون و 456 هزار نفر بی‌سواد بودند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در سال 94 شرایط بهتر شد و رشد سوادآموزی در کشور به 95 درصد رسید و در حال حاضر تعداد یک میلیون و 300 نفر بی‌سواد در کشور وجود دارد.

باقرزاده هزینه آموزش به بی‌سوادان را 62 هزار تومان اعلام کرد و گفت: هزینه پرداختی به آموزش‌دهندگان در مناطق محروم و عشایری برای بی‌سوادن زیر 20 سال 100 هزار تومان است.

وی با بیان اینکه برنامه‌هایی برای سوادآموزان معلول داریم، گفت: هزینه ایاب و ذهاب آموزش‌دهنده به معلولان بی‌سواد را پرداخت می‌کنیم و شرایط را برای باسوادی معلولان آماده خواهیم کرد.

باقرزاده عنوان کرد: 24 هزار نفر اتباع بیگانه در کشور تحت پوشش سوادآموزی هستند که بخشی از هزینه تحصیل آنها را مجامع بین‌المللی و بقیه را دولت جمهوری اسلامی پرداخت می‌کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش به برنامه پرداخت مبالغ تشویقی به سوادآموزان به عنوان پاداشی برای ترغیب آنان به امر سوادآموزی اشاره کرد و گفت: اگر فرد سوادآموز از امتحانات موفق بیرون آید و نمرات قبولی را اخذ کند پاداشی به ارزش 134 هزار تومان دریافت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: 623 هزار نفر اولیای بیسواد دانش‌آموزان در مدارس شناسایی شدند که از این تعداد برخی باسواد شده یا آموزش‌ناپذیر بوده یا فوت شدند و در نهایت 375 هزار نفر باقی ماندند که تاکنون 163 هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

 

فارس

دسته بندی: آخرین اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.