www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1392/05/17

کد خبر: ۵۴۱۴۱

ساعت : 15:09

k-b.ir/54141

ن والقلم و ما یسطرون

سایت استان: سید هادی فخر احمد

ن والقلم و ما یسطرون

سوگند به قلم و هرآنچه خواهد نگاشت .
خدای را سپاس که چند سالی است به بهانه شهادت شهید رسانه شهید محمود صارمی ، مسئولین ما یکی دو روزی به فکر می افتند تا از این قهرمانان عرصه اطلاع رسانی یادی کنند . اگرچه آنها هرگاه که نیاز به پوشش اخبار خود دارند حتما به یاد خبرنگاران هستند.
خبرنگاران را به واقع باید قهرمان دانست چرا که کسی که همزمان در چند جبهه تلاش میکند و در اکثر مواقع پیروز هم میشود حتما مجاهد و قهرمان است.
صبح بعد از نماز خواب حرام است چرا که حتما فرماندار یا فلان مسئول جلسه ای و یا بازدید از پروژه ای را در دستور کار دارند ، اندکی بعد صدای زنگ موبایل بلند مشود روابط عمومی این اداره، معاون آن یکی ، و و و ..که زود باش بیا حرکت کردیم دیر شد ما رفتیم و اصلا به این کار ندارند که خبرنگار بنده خدا کجاست و با چه وسیله ای باید خود را به محل برساند. بدون اینکه بدانند این جلسه یا بازدید یا هرچه که هست ، ارزش خبری دارد یا نه فقط می خواهند خبرنگاران انعکاس دهند . از میان دهها جلسه ای که ادارات مختلف در هر ماه برگزار میکنند اگر خبرنگاری یکی از آنها را پوشش ندهد ف میشود دشمن! خرابکار ، بی مسئولیت!
این یک عرصه!
خبرنگار با رسانه خود هم سخت درگیر است که کدام جلسه و خبر را پوشش دهد ، کدام یک ارزش خبری بیشتری دارند و کدام یک کمتر!! خصوصا اینکه کدام مسئول نفوذ بیشتری در آن رسانه دارد!! و خدا نکند که اشتباهی از خبرنگار سربزند همه او را متهم میکنند و مدیران آن رسانه کمترین حمایتی نخواهند کرد!
این هم یک عرصه
خبرنگاران اینهمه صبح تا شب این طرف و آن طرف میروند ، کرایه آژانس و دربست گرفته تا پول تلفن همراهشان سر ماه که میرسد می بینند مبلغی کمتر از ۳۰۰ / ۴۰۰ هزار تومان در حسابشان واریز شده است ( تازه اگر شده باشد) رسانه دیداری شنیداری استان که نصف این مبلغ را با منت پرداخت میکند!
آنوقت اگر این همه بدو بدو یادی براتی خبرنگار گذاشته باشد و یا خبرنگار عزیز با برنامه باشد و یادداشت کرده باشد میبیند مبلغی بیش از این را خرج کرده و این تازه…………
این هم عرصه ای دیگر
و این تازه زمانی بدتر میشود که خبرنگار متاهل هم باشد ، اگر صبحانه نهار و شام هر سه وعده پوره سیب زمینی ( از انها که در فیلم جومونگ) میخوردند هم میل کند و وعده ای نیم کیلو بخورند ( دو نفری) می شود ۱٫۵ کیلو ۴۵۰۰ تومان و ۶ عدد نان ۱۲۰۰ تومان می شود ۵۷۰۰ تومان یعنی ماهی ماهیانه ۱۷۱۰۰۰ تومان بدون روغن ، نمک ، و سایر موارد! و اگربه دیابت Bمبتلا نشوند و مشکل کبدی پیدا نکنند !! هزینه آب ، برق و تلفن و گاز ماهی ۱۱۹ هزار تومان را که آب می خورد !! گفتم ۱۱۹ که با آن قبلی روند شود!!
کرایه خانه دست کم ۲۵۰ است آنهم با ۴-۵ تومان پول پیش!!
اگر هزینه لباسو رفت آمد درون شهر برای هرماه خبرنگار شود ۱۰۰ هزار تومان و از بقیه مسلیل و هزینه ها هم چشم پوشی کنیم می شود ماهی ۶۴۰ هزار تومان ناقابل هرچند نگارنده بعید می داند زوجی با این مبلغ بتوانند بدرستی زندگی کنند! استثناها را بگذریم
این هم یک عرصه!!!
خبر که منعکس شد مخاطبان مختلف اظهار نظر های متفاوتشان را ابلاغ میکنند و خبرنگار به دیده منت گوش میدهد و میبیند و خم به ابرو نمی آورد و این مدیرو سازمان مربوط هم!!
این هم یک عرصه
خبرنگار یا مثل حقیر کم می آورد و علی رغم میل باطنی قلم و میکروفن را میگذارد کنار و میرود پی کار دیگری یا می ماند و میشود قهرمان!!
امید که مسئولان هم به وعده های خود در قبال خبرنگاران عمل کنند ، همین پارسال بود که آقای فرماندار قول داد تا پایان سال وام مسکن و وام خرید خودرو به همه خبرنگاران پرداخت کند که محقق نشد.
به عنوان یک برادر کوچکتر به جامعه خبری و رسانه ای استان عزیزمان عرض میکنم : تا وقتی ما خودمان قدر و منزلت خبرنگار و جایگاه آن را درک نکنیم وضعیت از این بهتر نمیشود. باید کاری کرد که هیچ خبرنگاری نیازمند کمک و یا مساعدت مالی هیچ مسئولی نباشد.
در تهیه اخبار و گزارشها باید یدانیم کدامها ارزش خبری دارند و کدامها نیستند و بر این نظر خود استوار باشیم و در پوشش رویدادها نهایت دقت را داشته باشیم و سعی کنیم همه اتفاقات و دیدگاهها را به عنوان خبر به خورد مخاطب ندهیم.
اگر هرکدام ما به ناحق چیزی بنویسیم و بگوببم حتما گناه بزرگی را مرتکب شده ایم و شاید فرصتی برای جبران نیابیم. یا علی

*خبرنگار سابق صدا و سیما

دسته بندی: آخرین اخبار / مقالات

کلید واژه‌ها: / /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.