www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1395/07/29

کد خبر: ۵۵۶۸۰۵

ساعت : 14:36

k-b.ir/556805

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان استانداران کهگیلویه و بویراحمد و امسک روسیه

استانداران کهگیلویه و بویراحمد و امسک روسیه تفاهم‌نامه‌ای برای گسترش همکاری در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری و آموزشی امضا کردند.

yasuj-omsk-1-2

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویراحمد به نقل از ایرنا، استاندار امسک روسیه پنجشنبه‌شب در نشست خبری در یاسوج گفت: تفاهم‌هایی در خیلی از مسائل و ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، پزشکی، ورزشی و گردشگری بین 2 استان وجود دارد.

ویکتور نظراف با اشاره به تفاوت دما و شرایط جغرافیایی 2 استان گفت: امکان واردات میوه و سبزی از کهگیلویه و بویراحمد به امسک روسیه وجود دارد و در این زمینه تفاهم صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تعدادی از جوانان ایرانی در همایش یک ماه قبل منطقه در امسک روسیه حضور داشتند، گفت: جوانان 2 کشور می‌توانند روابط خود را گسترش دهند و 2 طرف از این موضوع پشتیبانی می‌کنند.

نظراف یکی دیگر از بندهای تفاهم شده میان استان‌های امسک و کهگیلویه و بویراحمد را سرمایه‌گذاری عنوان کرد و گفت: امسک می‌تواند در این استان شرکت‌های مشترک تأسیس کند و برای این مسئله پیش‌بینی‌هایی شده است.

وی عنوان کرد: 2 طرف متعهد شدند که از بازرگانان و فعالان اقتصادی برای ایجاد و گسترش همکاری‌ها پشتیبانی کنند.

yasuj-omsk-1-4

استاندار امسک با اشاره به تحریم‌های غرب علیه کشورش گفت: غرب تحریم‌های ایران را کاهش داد و به تحریم‌های روسیه اضافه کرد.

نظراف عنوان کرد: باور داخلی در روسیه این است که این تحریم‌ها می‌تواند زمینه شکوفایی و استقلال اقتصادی کشور را فراهم کند همان‌طوری که چنین پیامدی برای ایران داشته است.

وی با اشاره به همکاری 6 بانک روسی با جمهوری اسلامی ایران گفت: مشکلات نقل‌وانتقال ارز در حال برطرف شدن است و با به وجود آمدن این شرایط می‌توان راحت‌تر به تجارت پرداخت.

وی اظهار داشت: تولیدات کهگیلویه و بویراحمد مطابق با استانداردهای اروپایی است و برای واردکردن این‌گونه کالاها از این استان نیز تفاهم‌هایی صورت گرفته است.

نظراف با اشاره به جاذبه‌های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این سفر عکس‌ها و فیلم‌هایی از مکان‌های مختلف تهیه شده تا با نمایش آن‌ها شهروندان روسی برای سفر به این استان ترغیب شوند.

وی یکی دیگر از زمینه های همکاری 2 استان را بخش آموزش عنوان کرد و گفت: 14 موسسه عالی در امسک روسیه فعالیت دارند که از سطح دانش و تخصص بالایی برخوردارند.

استاندار امسک روسیه ادامه داد: دانشجویان کهگیلویه و بویراحمد می‌توانند در این استان تحصیلات خود را ادامه دهند و در این سفر سند تفاهم‌هایی صورت گرفته است تا تبادل دانشجو، استاد و فناوری صورت گیرد.

نظراف بیان کرد: صنعت گردشگری ایران و کهگیلویه و بویراحمد آینده خوبی دارد و در صورت بهبود زیرساخت‌های 2 طرف از جمله برقراری پرواز امسک به تهران شرایط برای تبادل گردشگر بهتر می‌شود.

وی عنوان کرد: طبیعت زیبای کهگیلویه و بویراحمد به همراه میهمان‌نوازی مردم این استان آینده خوبی را برای گردشگری این منطقه رقم خواهد زد.

وی در ادامه با اشاره به ضرب‌المثل روسی «یک بار دیدن بهتر از صدبار شنیدن است» گفت: از خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد برای حضور در امسک روسیه با هدف آشنایی با ظرفیت‌های مختلف این منطقه دعوت می‌کنم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: سفر گروه روسی به ریاست استاندار امسک به یاسوج در پی دعوت این استان و در پاسخ به سفر سال گذشته مسئولان به امسک انجام‌شده است.

سید موسی خادمی با بیان اینکه سیاست دولت جمهوری اسلامی گسترش روابط با همسایگان است، افزود: این روابط با کشور روسیه به‌عنوان یک همسایه راهبردی در سال‌های اخیر توسعه یافته است.

وی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد در راستای اجرای سیاست گسترش روابط با استان امسک روسیه، این منطقه را به عنوان استان همکار در این کشور انتخاب کرده است.

استاندار کهگیلویه و بویر احمد اظهار داشت: نتیجه هر 2 سفر تفاهم‌نامه‌ای است که امشب امضا شد و در آن برای یک رابطه بلندمدت در زمینه های تجارت، صادرات مواد خام و غذایی، تولیدات صنعتی و سایر موارد پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است.

خادمی بیان کرد: بر گسترش تماس‌ها بین کارآفرینان و تسهیل ارتباط تولیدکننده‌ها و تجار 2 استان در این تفاهم‌نامه تأکید شده است.

وی گفت: برگزاری نمایشگاه‌های محصولات صادراتی تولیدی از دیگر بندهای تفاهم شده است و کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه از ظرفیت‌های همه استان‌های ایران استفاده خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه امسک از جمله استان‌های موفق در زمینه علم و فناوری روسیه است گفت: در عرصه فرهنگی، آموزشی، تبادل دانشجو و استاد نیز تفاهم‌هایی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: کهگیلویه و بویر احمد و امسک در عرصه فرهنگی و اجتماعی نیز شباهت‌هایی با همدیگر دارند و ازاین‌رو 2 طرف متعهد شده‌اند که در این زمینه نیز روابط خود را گسترش دهند.

خادمی اظهار کرد: در نشست‌های فشرده 2 روز گذشته در کارگروه‌های مختلف و بازدیدهای میدانی زمینه های همکاری شناسایی‌شده که دستاورد آن انعقاد این تفاهم‌نامه است.

وی افزود: یکی از دستاوردهای این سفر شناساندن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، آب و کشاورزی به مسئولان و فعالان اقتصادی امسک است.

استاندار کهگیلویه و بویر احمد بیان کرد: برنامه‌های مناسبی هم در حوزه سرمایه‌گذاری و زیرساخت‌های گردشگری و هم در جذب گردشگر پیش‌بینی‌شده است.

هیئت 17 نفره از مسئولان سیاسی و فعالان اقتصادی استان امسک روسیه صبح چهارشنبه به‌منظور توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کهگیلویه و بویراحمد وارد یاسوج شد.

سال گذشته یک هیئت از کهگیلویه و بویراحمد به همین منظور به سرپرستی استاندار به استان امسک روسیه سفر کرده بود.

گروه بازرگانی و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد برای تبادل مناسبات تجاری و بازرگانی استان، با بخش خصوصی و دولتی روسیه، به ریاست استاندار و همراهی رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج و 24 نفر از مسئولان دولتی و بخش خصوصی استان آبان پارسال به روسیه سفر کرد و برای گسترش مناسبات تجاری قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی امضا شد.

امسک در جنوب غربی سیبری واقع شده و دومین شهر بزرگ در شرق کوه‌های اورال به شمار می‌آید که فاصله بین این استان تا مسکو 2700 کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.