www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1395/10/13

کد خبر: ۵۵۹۴۳۹

ساعت : 15:35

k-b.ir/559439

از قبوض مبهم تا شبکه ای که چشم انتظار اعتبارات عمرانی است

قبوض این روزها پر  از بند و تبصره هستند و کمتر شهروندی می داند این تبصره ها از کجا آمده و معنی آنها چیست و تنها می توان از آنها برداشت کرد که باید پولی به حساب دستگاه خدمت رسان واریز شود.

البته تبصره های مبهم مانند بند 76 قانون بودجه،تبصره 2، تبصره 3 و ماده 7 موضوع پیگیری گزارش ما نیست بلکه قصد داریم به خدماتی بپردازیم که در قبوض نام آنها آمده و مشترک ماهیانه هزینه ای برای این خدمت پرداخت می کند و اما در ازایش خدمتی دریافت نمی کند.آبونمان فاضلاب و کارمزد دفع فاضلاب یکی از بندهایی است که در قبوض شهری می آید. فاضلاب جز آن خدماتی است که هر گونه کم کاری در آن تبعاتی دارد که از چشم جامعه پنهان نیست و شامه  یک شهر را آزار می دهد.

در کل استان سه شهر یاسوج،گچساران و دهدشت دارای شبکه فاضلاب هستند که شهر یاسوج در اتصال به شبکه فاضلاب سهم 85 درصدی داشته و این بدان معناست که 15 درصد خانه های این شهر هنوز به شبکه فاضلاب متصل نیستند.

حالا برخی از آنها اگر به شبکه وصل نیستند در ازای آن هزینه ای هم نمی پردازند و دغدغه ای هم ندارند اما برای بعضیها این موضوع معضل اساسی شده است چرا که برای سرویسی که دریافت نمی کنند ماهانه به صورت مستقیم و غیر مستقیم هزینه پرداخت می کنند.

پولهایی که برای هیچ پرداختیم

یکی از شهروندان خیابان 45 متری شهید قرنی می گوید که از آبان سال 90 بابت حق انشعاب فاضلاب 5 واحد مبلغ یک میلیون و 275 هزار تومان پرداخت کردم و در آغازشرکت آب و فاضلاب شهری، با توجه به اینکه ساختمان تجاری مسکونی است تعهد کرد ظرف دوماه انشعاب فاضلاب ساختمان نصب شود.

م.م  ادامه می دهد: حالا دقیقا چهار سال از آن دو ماه می گذرد و هنوز حتی خیابان هم به شبکه فاضلاب وصل نشده و این در حالی است که چاه فاضلاب ساختمان را در ابتدا فقط برای ظرفیت 2 ماه طراحی کردیم .

وی می گوید: ناراحتی ما زمانی زیاد می شود که در قبوض آب  ماهانه یک هزار و 700 تومان بابت آبونمان و 3هزار و 500 تومان بایت کارمزد دفع فاضلاب کسر می کنند.

ع ز شهروند دیگری است که در همین محله زندگی می کند. او نیز مثل همه اهالی از بوی فاضلاب، پر شدن ماهیانه چاه ها گلایه دارد و می گوید که آب و فاضلاب هزینه مشترکان را چندین برابر کرده است. در ابتدا اجازه ساخت چاه بزرگ را ندادند و حالا ماهانه باید هم هزینه تخلیه چاه و هم حق انشعاب و سایر پولها را بپردازیم.

او اضافه می کند که برای پیگیری این مساله به آب و فاضلاب مراجعه کرده ام و می گویند اگر مشکل داری حق انشعاب را که 5 سال پیش پرداخت کرده ای  باز پس بگیر و قید فاضلاب را بزن.

صدای فرماندار هم درآمد

البته مساله فیش ها صدای فرماندار بویراحمد  را هم درآورد و او با گلایه از مدیران و دستگاه های خدمت رسان می گوید که پول گرفتن از مردم در قالب فیش وموارد دیگر در این شهرستان به رقابت تبدیل شده است.

سید محمد کاظم نظری با ابراز تاسف درباره هزینه های اضافی که برخی از دستگاه‌ها در فیش‌ها دریافت می‌کنند ،می افزاید: نباید به بهانه‌های مختلف و یا برای خدماتی که هنوز ارائه نشده است از مردم عوارض گرفت. وظیفه مسئولان جلب رضایت مردم و کمک به رفع مشکلات آنان است نه اینکه با دریافت هزینه‌های گزاف مشکلات آنها را دوچندان کرده و بر آنها فشار وارد کنند.

شبکه فاضلاب با کمبود اعتبارات عمرانی روبوروست

با این حال مدیرعامل آب و فاضلاب شهری می گوید:تبصره و بندهای موجود در فیش هاقانونی هستند و هر کدام شرح و دلیلی دارد.

سید علی لدنی نژاد  می افزاید: از همه هزینه هایی که آب و فاضلاب برای رساندن یک متر مکعب آب به خانه شهروندان متحمل می شود تنها 35 درصد آن را مشترکان می پردازند و به همین دلیل ممکن است در برخی قبوض ارقام و بندهایی بیاید که باز هم برای خدمت رسانی مطلوبتر به مردم است.

وی یادآور می شود که پرهزینه ترین شبکه برای دولت فاضلاب است. به گونه ای که هزینه های ایجاد این شبکه از فیبر نوری،گاز ،آب و برق  بیشتر است.

وی می گوید که اگر نقطه ای از شهر به شبکه وصل نیست به دلیل محدودیت اعتبارات عمرانی است و از شهروندانی گلایه می کند که به رغم قرار گرفتن در محدوده شبکه فاضلاب برای خریداری حق انشعاب اقدام نمی کنند.

لدنی نژاد تاکید می کند اگر اعتبارات شبکه فاضلاب تامین نشود اولین تبعات آن بهداشتی است و این باعث نگرانی آب و فاضلاب نیز هست.

به گفته مدیرعامل آبفا با استفاده از شبکه فاضلاب آلودگی های متمرکز در مکان های شهری به تصفیه خانه ها منتقل می شود و هر کجا در این شبکه اختلال ایجاد شود باید منتظر تبعات بهداشت آن ماند.

لدنی نژاد  قول داد در اسرع وقت تکلیف شهروندانی که سالهاست حق انشعاب پرداخته اند مشخص شود .

3 پاسخ به “از قبوض مبهم تا شبکه ای که چشم انتظار اعتبارات عمرانی است”

 1. ناشناس گفت:

  آب و برق رایگانه دیگه
  حال کنید

 2. ثبت برند گفت:

  بسیار عالی
  ثبت برند

 3. بچه های دشت بلوط گفت:

  درود بر اهالی سایت استان
  واقعا قبوض در این چند سال دولت روحانی چند برابر شده
  و در قبض ها ردیف های گوناگون ذکر شده و دارند حسابی جیب مردم را خالی میکنن

  اگر مثلا یه کنتور یه روز هم خراب شده باشه، در شهر 200 هزار و در روستا 130 هزار تومان جریمه می کنند.
  خدا به داد مردم ندار برسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.