www.K-B.ir

تاریخ انتشار : 1396/02/11

کد خبر: ۵۶۱۷۴۷

ساعت : 11:51

k-b.ir/561747

حذف خودروهای فرسوده و توزیع بنزین یورو4 از گام های دولت برای رفع آلودگی هوا

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به برنامه های منسجم و گام های مثبت دولت تدبیر و امید برای مقابله با آلودگی هوا گفت که حذف بیش از 900 هزار خودروی فرسوده از چرخه حمل و نقل کشور یکی از اقدام های بزرگ در این راستا بوده است.

معصومه ابتکار در بدو ورود به فرودگاه یاسوج اظهار داشت که حذف بنزین های آلوده در پتروشیمی ها یکی دیگر از اقدام های مثبت دولت یازدهم در راستای مقابله با آلودگی هوا و چالش های زیست محیطی در کشور بوده است.

وی تصریح کرد که هم اینک بنزین یورو 4 در40 شهر عرضه می شود و با توجه به برنامه ریزی انجام شده تمامی شهرهای کشور از این فرآورده پاک بهره مند خواهند شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین ارتقای سطح تولید خودرو در ایران به یورو 4 و توقف تولید موتورسیکلت های کاربراتوری و ارتقای آن به انژوکتوری را از دیگر کارهای بزرگ زیست محیطی ظرف سه و نیم سال گذشته دولت یازدهم ذکر کرد.

ابتکار گفت که کاهش میزان مصرف مازوت نیروگاه ها از 43 درصد در قبل از دولت یازدهم به کمتر از هشت درصد که تا پایان سال نیز به صفر خواهد رسید از دیگر گام های کارساز در زمینه مقابله با آلودگی هوا در دولت یازدهم بوده است.

احیای تالابها

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به برخی برنامه های مهم دولت یازدهم برای مقابله با کانون های داخلی بروز پدیده گردو غبار در سطح کشور گفت که احیای تالابها، کاشت نهال، پخش سیلاب و استفاده از مالچ از برجسته ترین اقدام های این دولت ظرف سه و نیم سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اهتمام ویژه دولت و شخص رئیس جمهوری در زمینه احیای دریاچه ارومیه و تالاب هورالعظیم در استان خوزستان گفت که وضعیت بحرانی این تالاب ها، قابل مقایسه با سال 92 نیست.

ابتکار ادامه داد که تالاب هورالعظیم خوزستان که در سال 92 به طور کامل خشک شده بود هم اینک بیش از 80 درصد احیای شده است.

وی با اشاره به کاشت جنگل، پخش سیلاب و استفاده از مالچ (خاک پوشی) را نیز از دیگر اقدام های مهم دولت در زمینه مقابله با پدیده گردو غبار دانست و گفت که تاکنون بیش از 10 هزار هکتار در این راستا و در سطح مزارع کار شده است.

راه اندازی کانون مقابله با گردو غبار در عراق

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تاکید بر اینکه افزون بر 70 درصد پدیده گردو غبار در سطح کشور منشاء خارجی دارد، گفت که از همان سال 92 رایزنی ها و مکاتبات لازم در این راستا با برخی کشورها از جمله عراق آغاز شد.

وی تصریح کرد که تفاهم نامه های مشترکی از آغاز دولت یازدهم با کشور عراق در این راستا به امضا رسید اما به دلیل شرایط سیاسی و بی ثباتی، مسئولان عراقی نتواستند به تعهدات خود عمل کنند.

وی افزود که مجدد حدود سه ماه قبل نیز مذاکراتی برای انجام اقدام های مشترک آغاز شده و مسئولان عراقی نیز متعهد شده اند که به همه تعهدات خود پایبند هستند.

ابتکار یادآور شد که قرار است به زودی نیز کانونی با هدف توان افزایی و ارائه آموزش های لازم در راستای مقابله با گرد و غبار در کشور عراق و با همکاری ایران راه اندازی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفری یک روزه به منظور شرکت در شورای اداری و دیدار با تشکل های زیست محیطی، زنان فعال و کارآفرین کهگیلویه و بویراحمد به یاسوج سفر کرده است.

دولت یازدهم محیط زیست را به سطح اولویت‌های مهم کشور ارتقا داد

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: برای نخستین بار، دولت یازدهم، محیط زیست و تلاش برای تغییر شرایط بحرانی آن را به عنوان یکی از اولویت‌های مهم کشور ارتقا داد.

معصومه ابتکار در جمع اعضای تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: تاکید رئیس جمهوری بر نقش محیط زیست در توسعه پایدار، سبب قرار دادن اولویت های زیست محیطی در کنار راهبردهای اقتصادی و اجتماعی مهم کشور شد.

وی گفت: بحث‌های زیست محیطی در کنار مشکلات اقتصادی، بین‌المللی، تحریم و مسائل اجتماعی در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید از همان ابتدا در صدر برنامه ریزی ها و اولویت های دولت یازدهم قرار گرفت.

ابتکار عنوان کرد: محیط زیست یک مطالبه عمومی و مورد توجه شخص رئیس جمهوری بود که سبب اجرای طرح‌های مهم زیست محیطی در کشور شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران بیان کرد: در ابتدای دولت یازدهم 85 درصد از منابع آب سفره‌های زیرزمینی مصرف شده بود و این مساله از مشکلات اساسی کشور بود که سبب اجرای راهبردهایی برای جلوگیری از این روند شد.

وی گفت: سفره‌های زیر زمینی آب کشور که در دولت قبل تخلیه شده بود، از نظر زیست محیطی یک فاجعه به شمار می‌رود.

وی، مهمترین راهبرد دولت تدبیر و امید در زمینه حفاظت از محیط زیست را دخالت دادن جوامع محلی در نگهداری این منابع عنوان کرد و گفت: دولت در چهار سال گذشته دنبال ارتباط دادن منافع جوامع محلی با حفظ محیط زیست بود.

ابتکار بیان کرد: مطرح شدن مشاغل سبز، گردشگری، کشاورزی و دامداری سازگار با محیط زیست از جمله راهکارهای دولت برای ایجاد ارتباط بین جوامع محلی و محیط زیست بود که در این زمینه‌ها قدم‌های خوبی برداشته شده است.

وی اظهار داشت: برنامه دولت این است که جوامع محلی با حفاظت و بهره‌مندی منطقی از مواهب حفاظت شده از این منابع نیز استفاده کنند.

وی در پایان با اشاره به انتخابات شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری گفت: این انتخابات و بهره مندی از حق رأی و دخالت در سرنوشت کشور ثمره خون شهداست و باید قدر آن را بدانیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران ادامه داد: حضور آگاهانه مردم در انتخابات شهر و روستا و توجه به نگرش‌های زیست محیطی می‌تواند در توسعه پایدار نقش مهمی داشته باشد.

17 تشکل زیست محیطی با هفت هزار عضو در کهگیلویه و بویراحمد فعال است.

بیش از 312 هزار هکتار منطقه حفاظت شده و پارک ملی درکهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

براساس آمارها هفت هزار و 576 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که بیش از 2 هزار گونه از این تعداد در این استان است.

هفت منطقه حفاظت شده و پنج منطقه شکار ممنوع در سطح کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

این استان با توجه به موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر 20 درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود 40 درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است.

دسته بندی: آخرین اخبار / تیتر یک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.